Nederlands werelderfgoed Toerisme Als particuliere organisatie voor het behoud van monumenten ziet Heemschut voor zichzelf een belangrijke functie voor het Amsterdamse erfgoed. 'Onze vrijwilligers zullen de verplich tingen die Nederland zichzelf met de aanwij zing oplegt, kritisch volgen,' aldus algemeen directeur Karei Loeff. 'In de binnenstad raakt veel beleid de historische waarden, van het reclame- tot het parkeerbeleid en natuurlijk het toerisme.' Voor veel buitenlanders is de grachtengordel net zo typisch voor ons land als de molens of de tulpenvelden. Loeff verwacht dat juist het cultuurhistorisch toerisme een impuls krijgt in de binnenstad. 'Het is tijd voor een opwaardering. Gewoon huisjes kijken vanuit de rondvaartboot is niet meer voldoende. Veel toeristen willen meer informatie. Ik denk dat men in Amsterdam wel wat meer diepgang kan gebruiken.' IJzersterk concept De Amsterdamse grachtengordel is uniek in de wereld als stedenbouwkundig en archi tectonisch kunstwerk en staat symbool voor de grote economische, politieke en culturele bloei van Amsterdam in de Gouden Eeuw, vindt de gemeente zelf. De stad was destijds het warenhuis van de wereld en het brandpunt van wetenschappelijke en wijsgerige ontwikke lingen. Het heldere, ijzersterke stedenbouwkun dige concept van de grachtengordel biedt tot vandaag ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. De zeventiende-eeuwse grachtengordel is om het historische centrum van Amsterdam heen gelegd. De vorm en indeling sluiten aan bij de destijds heersende idealen voor een esthetische, verdedigbare en efficiënte stad. Op slimme wijze is dit gecombineerd door de drie hoofd grachten niet precies rond te laten lopen, maar ze op te bouwen uit vijf rechte stukken met vier knikken erin. Alleen het meest oostelijke deel is niet uit gevoerd zoals ooit bedacht. Toen na 1672 de economie stagneerde bleef het land ten oosten van de Amstel braak liggen. Dit gedeelte, aan gelegd als tuinencomplex voor de stedelingen (rond het huidige Artis) behoort daarom niet tot de kernzone van het werelderfgoedgebied. Dat omvat Herengracht, Keizersgracht en Prin sengracht. Ook het Singel, de Nieuwe Heren-, Keizers- en Prinsengracht aan de oostkant van de Amstel en zeven dwarsgrachten horen erbij. Het gehele gebied is zo'n 160 hectare groot. Flexibel De uitzonderlijk brede Heren- en Keizers gracht waren voornamelijk bestemd als chique woongrachten voor de welgestelde kooplieden. Bedrijvigheid was juist te vinden in de dwars straten, waar winkeliers gevestigd waren, en aan het Singel en de Prinsengracht. Een element van de grachten werd altijd al geroemd: het groen. In Amsterdam werden vanaf 1600 langs iedere nieuwe gracht systematisch bomen geplant, destijds was dat vrijwel uniek. Achter de grachtenpanden ontstonden diepe, rechthoe kige tuinen, iets wat tot dan toe in de stad een zeldzaamheid was. De uitstraling van de grachtengordel werd bepaald door het koopmanshuis. De huizen variëren tegenwoordig in hoogte, breedte en stijl, maar oorspronkelijk waren ze meer uniform. Door de vaste kavelgrootte waren de huizen diep en smal, met een drie ramen tellende voorgevel. Meestal hadden de huizen vier of vijf verdie pingen. De koopmanshuizen waren flexibel in te richten. Daardoor kon de functie in de loop der tijd steeds gewijzigd worden. Ook de topgevels konden eenvoudig aan een nieuwe smaak aange past worden, waardoor uiteindelijk het wereld beroemde afwisselende beeld is ontstaan. Lang is gediscussieerd over welk deel van de Amsterdamse binnenstad door Amsterdam en de rijksoverheid zou worden voorgedragen voor de Werelderfgoedlijst. Die lijst telt al veel histo rische binnensteden, zodat de keus viel op het concept van de zeventiende-eeuwse grachten gordel. Het nominatiedossier, een koffer vol documenten, is in januari vorig jaar aangeboden aan UNESCO. Informatie Zie www.werelderfgoed.nl,www.wikipedia.nl, www.amsterdam.nl,www.heemsehut.nl, whc.unesco.org. In 1995 werd Schokland en omgeving (in de Noordoostpolder) als eerste aangewezen tot werelderfgoed in Nederland, een symbool van de eeuwige strijd tussen mens en zee. Een jaar later volgde de Stelling van Amsterdam: 135 kilometer verdediging rond de hoofd stad, met 42 forten en verder liniedijken, genieloodsen, sluizen en munitiemagazijnen. De molens van Kinderdijk werden in 1997 aanvaard. Negentien monumentale molens en een historische infrastructuur voor de bemaling van de Alblasserwaard. Ook Willemstad op het voormalige Nederlandse eiland Curasao werd in 1997 werelderfgoed. Wil lemstad is begin zeventiende eeuw door Amsterdamse kooplieden gesticht als handelspost en centrum van de slavenhandel. Het Ir. D.F. Woudagemaal - in gebruik genomen in 1920 - is het grootste nog in bedrijf zijnde stoomgemaal ter wereld en werd in 1998 aangewezen. Het is gebouwd voor de afvoer van overtollig water in de Friese boezem. De droogmakerij De Beemster uit de vroege zeventiende eeuw werd in 1999 werelderfgoed. Het nieuwe land werd in een strak geometrisch patroon van zuivere vierkanten ingericht. In 2000 werd het Rietveld Schröderhuis geplaatst. Het is het enige gebouw dat volgens de architectonische principes van de kunstenaarsbeweging De Stijl is gerealiseerd. Het Waddenzeegebied is in de zomer van 2009 voorgedragen door Nederland en Duitsland samen: bijna 10.000 vierkante kilometer langs een kuststrook van zo'n 400 kilometer. 28 Heemschut oktober 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 30