Veertien kilometer gracht, tachtig bruggen, vele honderden eeuwen oude grachtenhuizen. Deze Amsterdamse trots is begin augustus in één pennenstreek in Brazilië verklaard tot werelderfgoed. Er ging in Amsterdam jaren van intensieve voorbereiding vooraf aan deze stap. Heemschut juicht de benoeming van dit negende werelderfgoedon derdeel in Nederland toe, maar plaatst ook kanttekeningen. o De Munt in Amsterdam. Centraler kan het bijna niet op dit knooppunt van stadsroutes. In de Munt is in 1911 Heemschut opgericht. Foto's Gemeente Amsterdam, Mare Sehoneveld 26 Heemschut oktober 2010 OP DE WERELDERFGOEDLIJST staan op dit moment 890 monumenten en natuur gebieden, locaties (waaronder tweehonderd binnensteden) en objecten. Deze zijn volgens de VN-organisatie UNESCO voor onderwijs, weten schap en cultuur uniek en moeten behouden blijven voor de toekomst. Volgens Eleemsehut is de aanwijzing van Amsterdam een belangrijke erkenning van de waarde van de in de zeven tiende eeuw gerealiseerde grachtengordel. Eleemsehut hoopt nu, dat Amsterdam door de aanwijzing nog zuiniger zal worden op de grachtengordel en de omliggende delen van de binnenstad, die onderdeel zijn van de bijbeho rende bufferzone. Door de voordracht is in de stad reeds een discussie over hoogbouw gestart. Eleemsehut rekent op een voorzichtiger hoogbouwbeleid in de omgeving van de historische binnenstad. Mogelijk wordt ook de discussie over de plaat sing en afvoer van monumenten van de rijkslijst door deze aanwijzing positief beïnvloed. PAT9- p -7 De grachtengordel van de wereld

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 28