'De combinatie van hoogwaardige technologie met natuuront wikke li n g werd fascinerend gevonden' Heemschut en Het Drentse Landschap Het antennepark van Lofar en de terpen in de Veenkoloniën vanuit de lucht. Foto's Astron Lofar, Topfoto Assen bracht een bezoek aan de Drentse Veenkoloniën en kreeg een rondleiding. 'De combinatie van hoogwaardige technologie met natuuront- verwachtingen - onder andere door de term 'superterp' - te hoog gesteld. Uiteindelijk bleek de inrichting een relatief bescheiden civiel- wikkeling werd al op voorhand fascinerend gevonden,' staat in het juryrapport te lezen. De excursie liep echter uit op een teleurstel ling. Het juryrapport: 'Misschien waren de technische en waterhuishoudkundige operatie te zijn. De jury vond het niet sterk dat er geen landschapsontwerper was ingeschakeld voor het inrichtingsplan.' Waardering De juryleden hadden wel waardering voor de manier waarop de regie van het project was gevoerd, maar Lofar viel buiten de prijzen. 'Het project werd vanuit het oogpunt van het land- schapsontwerp niet erg bevredigend gevonden,' concludeert het juryrapport, overigens zonder aan te geven waar het beter had gekund. Voor de bezoeker van het Lofargebied valt die uitslag te begrijpen. Watje ziet in het Hunzedal is geen fraai aangelegd landschap, maar een natuurgebied in ontwikkeling dat tijdelijk in gebruik is voor wetenschappelijk onderzoek. Dat vraagt in eerste instantie niet om een hoogstandje van landschapsarchitec tuur. De toekomstige gebruikers, de grutto's, de visarenden of de ganzen, zitten daar niet op te wachten. Dat het ontwerp bescheiden is en dat de terpen en de antennes relatief onzicht baar zijn gebleven, is in dat verband vooral een voordeel. Lofar eindigde als vijfde en laatste van de vijf genomineerden. De uiteindelijke winnaar van de Gouden Piramide 2009 werd de voormalige zeepfabriek De Dobbelman in Nijmegen, een project waar wel behoefte was aan inbreng vanuit de hoek van architecten, stedenbouw kundigen en landschapsontwerpers. Eric Ie Gras Heemschut Drenthe en de stichting Het Drentse Landschap werken de laatste jaren regelmatig samen bij het beschermen van monumenten en landschap in de provincie. Het Drentse Landschap heeft tegenwoordig niet uit sluitend natuurgebieden in beheer, maar ook monumentale boerderijen, kleine keuterijen en religieuze gebouwen. De stichting onderhoudt nauwe banden met de stichting Oude Drentse Kerken. Heemschut Drenthe was overigens niet betrokken bij de inrichting van het Lofar-gebied. oktober 2010 Heemschut 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 27