'Als Lofar straks weer weg is, blijft Daarmee hebben we al rekening gehouden' Zelf Lofar bekijken Op deze schets een totaalplaatje van Lofar, met de Veenkoloniën als centrum en vertakkingen tot uitein delijk in Schotland, Zweden en Frankrijk. Rechts de oude radiotelescoop van Dwingeloo, nu rijksmonument. Onder: Een hypermoderne antenne-eenheid van Lofar. Foto's Astron Lofar Bezuijen. 'Als Lofar straks weer weg is, blijft de natuur. Daarmee hebben we in het ontwerp al rekening gehouden.' Dat ontwerp komt van het bureau Bugelhajema dat tekende voor de bestemmingsplannen, en van Oranjewoud dat het natuur- en inrich tingsplan opstelde. In die plannen is naast de antennes met toebehoren plaats voor waterberging, een moeras op de rand van de Hondsrug, een gebied voor weidevogels, een meanderende beek, drie slenken en een paar voorzieningen voor recreanten. Er ligt ook een plan voor een bezoekerscentrum, maar of dat er werkelijk komt is nog onzeker. Kiekendief In het midden van het gebied ligt de superterp, die het hart van Lofar vormt. Daaromheen, op kleinere terpjes, liggen nog meer anten neveldjes. Bezuijen legt uit: 'Je kunt de terpen beschouwen als recente toevoegingen aan het landschap. Dit gebied is door mensen gevormd. Dat begon al met de vervening. Dit zijn de zoveelste toevoegingen sinds die tijd. Als Lofar weg is, blijven de terpen liggen. Die zijn dan ook weer onderdeel van de historie van het gebied.' De beheerder van Het Drents Landschap wijst op een bruine kiekendief en een torenvalk, die de weg naar de nieuwe natuur in het Hunzedal al hebben gevonden. Even verderop komt een koppel Nijlganzen voorbij en nog wat verder vliegen twee grote roofvogels op. Het ontwerp van het Lofar-gebied trok ook de aandacht van de jury van de Gouden Piramide 2009, de Rijksprijs voor inspirerend opdracht geverschap, en was ook één van de vijf geno mineerden voor die prestigieuze prijs. De jury Wie het gebied van Lofar zelf wil bezoeken, kan het beste in Buinen de Exloeërweg naar Exloo nemen. Ga bij het groene bordje van een fietsroute van het Drentse Recreatieschap linksaf. Aan de rechterkant ligt het nieuw aangelegde moerasgebied. Daarna bij de T-kruising rechts en je rijdt door het centrum van het antennepark. Links ligt de superterp. Bij de volgende T-kruising weer rechts en dan bij de eerste kruising, niet ver van Exloo, nog eens rechts. Dat is de Buinerweg, die terug naar Buinen voert en in de buurt van dat dorp weer overgaat in de Exloeërweg. Langs deze weg staat ook een informatiebord over de inrichting van het gebied. Het Lofar-gebied is een kwetsbaar natuurgebied, waar onder meer weidevogels kunnen broeden. Houdt daar rekening mee bij het bezoeken van het terrein. 24 Heemschut oktober 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 26