De gevels van het Koninklijk Paleis op de Dam zijn uiteindelijk terughoudender gereinigd genomen wordt. De Willemsparkweg, eveneens in Amsterdam-Zuid, biedt momenteel een droe vige staalkaart aan verminkte gevels. Omdat hier veel tweelingpanden staan, waarvan er in veel gevallen slechts één is aangepakt, is het eenvoudig om een vergelijking te maken. Van de in 1893 gebouwde geveltweeling Willemsparkweg 194-196 verkeert de gevel van nummer 194 nog in de oorspronkelijke toestand. De snijvoegen zijn gaaf en liggen Bij een ensemble van herenhuizen in de Honthorststraat, waarvan de statige gevels zijn uitgevoerd in zeer verfijnd metselwerk is eveneens ingegrepen. Het oorspronkelijke metselwerk wordt hier gekenmerkt door uiterst dunne voegen, die vlak in de gevel liggen, waardoor het metselwerk als een perfect vlak oogt. Bij één van deze panden zijn de histori sche voegen, die nog in goede staat verkeerden, uitgehakt en door knipvoegen vervangen. Daardoor is zichtbaar geworden dat het pand in het verleden met een etage verhoogd is, want het metselwerk van de bovenste verdieping heeft een afwijkende kleur ten opzichte van de onderliggende verdiepingen. Door dit storende kleurverschil is de samenhang in de gevel verdwenen. Gelukkig is er ook positiever nieuws. Bij het Stedelijk Museum is tijdens de ingrijpende ver bouwing afgezien van gevelreiniging, zodat de Willemsparkweg. Op nummer 196 (foto links) zijn gevel en voegen onder handen genomen. Op nummer 194 (rechts) is de gevel nog oorspronkelijk. Foto's David Mulder vlak in de gevel, op de gladde bakstenen is het patina nog aanwezig. De buren op nummer 196 hebben hun gevel stevig onder handen laten nemen. De bakstenen zijn, gezien het ruwe oppervlak, grondig gestraald en kleuren nu fel oranje. Bovendien zijn ook de bestaande voegen uitgehakt en vervangen door de thans ongekend populaire knipvoeg, in grijze eement- mortel. In beide voorbeelden is door deze ingreep het subtiele onderscheid tussen de dikkere (horizontale) lintvoegen en de smalle (verticale) stootvoegen volledig verdwenen en treedt de voeg duidelijker op de voorgrond ten koste van het muurvlak, wat vooral bij strijklicht goed opvalt. Inspanning In enkele gevallen heeft gevelreiniging ook andere, onbedoelde negatieve gevolgen. Hotel de l'Europe, bij de ingang van de Nieuwe Doe lenstraat, wordt momenteel ingrijpend gereno veerd. Aan de Amstelzijde staat een historisch herenhuis dat deel uitmaakt van het hotelcom plex. Van deze gevel is de olielaag verwijderd. karakteristieke gevels hun uitstraling behouden hebben. Ook de gevels van het Koninklijk Paleis op de Dam zijn uiteindelijk terughoudender gereinigd dan aanvankelijk de bedoeling was, waardoor het karakteristieke patina grotendeels behouden kon blijven. Heemschut Amsterdam zal zich inspannen om, waar mogelijk, te wijzen op de negatieve gevolgen van de gevelbehan delingen en overheden verzoeken om actiever voor te lichten. Hopelijk met het resultaat dat eigenaren hier in de toekomst zoveel mogelijk van zullen afzien. D. Mulder is actief voor Heemschut in Amsterdam. oktober 2010 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 23