Oude gevels opfrissen en fout voegen werkt vaak averechts Publick gaat af op oordcel van deskundigen, lees: bedrijven die er hun brood mee verdienen Lijdzaam toezien hoe een pand op desastreuze wijze onder handen genomen wordt m David Mulder - Wie regelmatig door Amsterdam loopt ziet dat er in de hele stad hard gewerkt wordt aan het opknappen en opfrissen van gevels, waarbij zowel monumenten als niet-monumenten grondig aangepakt worden. Hierbij worden de gevels niet alleen gereinigd om het patina te verwij deren dat zich in de loop der tijd op de gevel heeft gevormd en als negatief wordt ervaren. Vaak ook wordt tegelijk het voegwerk vervangen dat meestal nog in zeer goede conditie is. Er komen nieuwe, liefst sprekende voegen. De gevels tonen weer fris en kunnen - denkt men - er weer eeuwen tegen. Helaas heeft deze goedbedoelde poetswoede een keerzijde (zie Heemschut april 2009, pagina 16 en juni 2009 pagina 24). Door de gekozen reinigingsmethoden kan ernstige (mechanische) schade aan de behan delde gevels ontstaan en de nieuwe voegen, die vaak bijzonder grof en met de verkeerde materialen worden uitgevoerd, verstoren de delicate vochthuishouding in de gevels. Dit leidt op termijn eveneens vaak tot ernstige schade. Beide behandelingen hebben meestal boven dien een dramatische impact op het historische gevelbeeld. Het gemeentelijke Bureau Monu menten en Archeologie in Amsterdam (BmA) en de Commissie voor Welstand en Monumenten (CWM), die zich dagelijks geconfronteerd zien met de schadelijke gevolgen, hebben daarom aandacht gevraagd voor dit probleem. BmA via een informatieve folder, CWM door middel van een item in de rubriek 'Uitgelicht' op haar website. De folder van BmA, 'Het herstellen van een monumentale gevel', is anders dan de titel suggereert niet alleen bedoeld voor eigenaren van monumenten, maar heeft betrekking op alle historische gevels. Opfrissen Desondanks lijkt het aantal gevels dat aan gepakt wordt eerder toe dan af te nemen. Wanneer ernstige schade optreedt, zoals bij het voormalige Kantongerecht aan het Kleine- Gartmanplantsoen, thans cultureel centrum De Balie, haalt dit zelden het nieuws, zodat het bij het publiek geen rol van betekenis speelt in de beslissing om wel of niet tot gevelreiniging en het vervangen van voegen over te gaan. Eerder lijkt het er op dat men zich geheel over geeft aan het oordeel van deskundigen, lees: bedrijven die hun brood met deze activiteiten verdienen. Opvallend is dat woningcorporaties, die veelal wel op de hoogte zijn van de gevaren, toch ook overgaan tot deze ingrepen. Mogelijk hangt dit samen met de verkoop van eorpora- tiebezit. Door de gevels op te frissen denkt de verhuurder de woningen vervolgens gemakke lijker te kunnen verkopen. Desastreus Een paar praktijkvoorbeelden kunnen de problematiek verduidelijken. Een treffend voorbeeld is het pand Sehinkelhavenstraat 27 in Amsterdam-Zuid, een rijksmonument uit 1883-1884, door de bekende architecten G.B. en A. Salm gebouwd voor de Amsterdamsehe Omnibus Maatschappij. De eigenaar van het pand heeft de, naar eigen zeggen slechte, Honthorststraat. Links van de regenpijp de gevel in originele staat, rechts na de opfrisbeurt. kalkmortelvoegen laten uithakken zonder de daarvoor verplichte - en dan ongetwijfeld geweigerde - monumentenvergunning aan te vragen. De nieuwe voegen werden als knip- voegen uitgevoerd in grijze eementmortel, waardoor de karakteristiek van de gevel aan zienlijk verstoord werd. Omdat het een rijksmo nument betrof heeft Heemschut echter kunnen bewerkstelligen dat de eigenaar de nieuwe voegen heeft moeten uitslijpen en dat andere voegen, conform de oorspronkelijke uitvoering, zijn aangebracht. Wanneer een monumentenstatus ontbreekt kan Heemschut slechts lijdzaam toezien hoe een pand op desastreuze wijze onder handen 20 Heemschut oktober 2010 Verminken met de knipvoeg jï-ïti'ïfJï

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 22