In de ambitieuze plannen is de Boven Slinge de verbindende schakel De functie van de Olliemölle is nauw verbonden met de teelt van koolzaad Het Sprookje van de Korenmolen De Olliemölle is één van de twee onderslag- molens van Den Helder die weer moet gaan draaien. Een reeks van instanties en parti culieren heeft de handen ineen geslagen om het BOS-projeet van de grond te tillen. Om, naast Natuurmonumenten, enkele namen te noemen: Waterschap Rijn en IJssel, Dienst Landelijk Gebied (DLG), woningcorporatie De Woonplaats, Stichting Erfgoed Et Nationaal Landschap Winterswijk en de gemeentelijke overheid. Eén project In deze ambitieuze plannen is de Boven Slinge de verbindende schakel. De deelprojecten zijn getooid met de titel 'parels'. Op één of andere manier hebben alle parels, die worden opgepoetst, met deze kronkelende beek te maken. Voor twee van die BOS-parels heeft de provincie Gelderland de knip getrokken. Het Strandbad, dat in de crisistijd van de jaren dertig van de vorige eeuw als werkverschaf fingsproject werd aangelegd, kan rekenen op 550.000 euro aan restauratiesubsidie. Voor herstel in oude luister van de oorspronkelijk vroeg-veertiende eeuwse watermolen Den Helder is 750.000 euro beschikbaar. 'Fantastisch,' reageert Jaap Krommendijk, die als projectmanager het meest geschilderde en gefotografeerde plekje van Winterswijk onder z'n hoede heeft. 'Daarmee is de helft van de benodigde 1,5 miljoen binnen.' Zijn werkgever, woningcorporatie De Woonplaats, staat garant voor de andere helft. De corporatie tastte al eerder diep in de buidel. De Olliemölle werd voor meer dan een half miljoen euro aange kocht om opknappen mogelijk te maken. De molen kwam vrij toen de laatste bewoner, oud-burgemeester van Winterswijk Christine Stigter, verhuisde naar de voormalige Trieotfa- briek, eveneens een restauratieproject van De Woonplaats. De maalinrichtingen aan weerszijden van de molenkolk bestaan in oorsprong uit een korenmolen voor het malen van graan en een oliemolen voor het uitpersen van zaden (lijn-, kool- en raapzaad) tot olie. De korenmolen is geen eigendom van De Woonplaats, maar van Nel Sehellekens en Henk den Herder van het aangrenzende restaurant De Gulle Waard. Zij bezitten de stuwreehten op de Slingebeek, die naar een bepaald peil moet stijgen om de twee weer aan te brengen molenraderen te laten draaien. 'Om het niet nodeloos ingewikkeld te maken hebben we er één restauratieproject van gemaakt,' zegt Krommendijk. Biobrandstof De korenmolen moet in herstelde staat onder meer meel leveren voor de keuken van De Gulle Waard. De toekomstige functie van de te restaureren Olliemölle is nauw verbonden met de teelt van koolzaad. De hieruit geperste brandstof moet bio-energie leveren voor twee Woonplaats-monumenten uit de traditionalisti sche school: het oude postkantoor in Winters wijk (1938) en het voormalig klooster Dolphia (1936/37) in Glanerbrug bij Enschede. Om beide complexen warm te stoken is omge rekend jaarlijks 75 hectare aan oliehoudend koolzaad nodig. Wat aan restanten overblijft Foto: Jaap Krommendijk Anton Pieck, Rie Cramer of Marten Toonder hadden de bedenkers kunnen zijn van deze wonderlijke verschijning aan de Boven Slinge. Waar de eigenaar z'n inspiratie vandaan haalde, is niet bekend. De eindjaren twintig in het molenhuis aangebrachte neogotische vensters blijven. Er wordt niet teruggerestaureerd naar eerder bekende afbeeldingen. De spitsboogvensters gelden als ontwikke ling in de bouwgeschiedenis. Bovendien zitten ze in het collectief geheugen van generaties bezoekers. Nog geen beslissing is genomen over het al dan niet handhaven van de steenrode kleur op de stuclaag. Die was eerst wit. Daarvoor was sprake van schoon metselwerk. Zal de discussie over het knalroze van kasteel d'Oultremont in het failliete Land van Ooit zich in Winters wijk herhalen? oktober 2010 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 19