'Voor mijn gevoel is Bataaf nog steeds ónze molen' Het begrip 'Rust roest' gaat niet langer op. Bataaf staat er weer fier en monter bij. In de holle belt is een expositieruimte gevestigd. eigenaar. Nazaten van de founding fathers hielden bij het begin van de restauratie, in 2008, de traditie in ere: ze leverden opnieuw Molenaarsdochter Hetty te Lintum (rechts) en voorzitter Hans Donderwinkel van Stichting Molen Bataaf. Achter Hetty is de aluminium beplating van de roeden te zien. Dit systeem is in 1938 voor het eerst aange bracht. Die wieken werden in 1963 verwijderd, net als de as en het grootste deel van het drijf werk. Bataaf, die tot 1956 op windkracht had gedraaid, deelde het lot van veel korenmolens in Nederland. 'Van de wind viel niet langer te leven. Een maalderij met elektromotor was voordeliger.' Veranderingen in de vraag naar grondstoffen (los graan, mengvoeders, geperste producten en kunstmest) zorgden voor een ingrijpende wijziging van het molenbeeld. Er kwamen steeds meer silo's bij, de molenromp raakte ingesloten. Bij de restauratie zijn al die toevoe gingen verwijderd en staat Bataaf, waarvan de wieken een vlucht hebben van 24 meter, weer frank en vrij in het landschap. Scholtenboeren De naam herinnert aan de Bataafse republiek, de staatsvorm in het bouwjaar 1801. Winters- wijkse scholtenboeren en gegoede burgers bouwden de molen op verzoek van lidmaten van de hervormde kerk. Uit de graanopbrengsten werd het inkomen van de predikanten betaald. Men kreeg de bouwsom (3255 gulden) bij elkaar door uitgifte van aandelen. Op 21 mei 1801 draaide Bataaf voor het eerst. Molenaar Te Lintum werd in 1915 volledig bouwmateriaal. Het eikenhout voor de deuren van de expositie- en ontvangstruimte komt uit de bossen van de scholtengoederen. In de expositieruimte is een permanente tentoonstelling ingericht over de bijzondere band tussen Bataaf en seholtenboer. 'We wilden iets anders laten zien dan afgedankte molenstenen en bilhamers die je in zoveel molens in Nederland aantreft,' zegt voorzitter Elans Donderwinkel (62) van Stichting Molen Bataaf. Het expositiegedeelte bevindt zich in de onderbouw van de molen. Net als de kantoor- of atelierruimte, die verhuurd wordt om de onderhoudskas van de molen te spekken. 'Dan zijn we minder afhankelijk van subsidie,' aldus Donderwinkel. 14 Heemschut oktober 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 16