Hetty te Lintum: 'Bataaf zit in mijn hart' Het 'sluitstuk van de molenlinie van Winterswijk.' Dat klopt niet helemaal Er kwamen steeds meer silo's bij, de molenromp raakte ingesloten Tekst en foto's: Rob Lureman Dertig jaar geleden uitte Heemschut herhaaldelijk haar zorg over Winterswijk als dorp van alleen maar molenrompen. Dat beeld is inmiddels radicaal gewijzigd. Vier windkorenmolens zijn tussen 1988 en 2010 in oude luister hersteld. BATAAF WAS, afgelopen mei, de vierde gerestaureerde windmolen van Winterswijk op rij. Voor Hetty te Lintum is het bijna 210 jaar oude monument veel meer dan een molen. Op een steenworp afstand werd ze geboren en groeide ze op. Elke keer als de molenaars dochter de weg inslaat naar het ouderlijk huis en de ernaast gelegen Bataaf breekt er gevoelsmatig iets. 'Dat is niet uit te leggen, het is emotie. De molen zit in mijn hart. Hij mag dan tegenwoordig eigendom van een stichting zijn, voor mijn gevoel is Bataaf nog steeds ónze molen.' Victorie De achtkantige beltmolen, een bovenkruier, aan de rand van de bebouwde kom van Winterswijk, is een blikvanger aan de weg naar het Duitse Vreden. Bataaf is de vierde Winterswijkse windmolen die weer maalvaardig is. Na de Meenkmolen in buurtschap Miste (restauratie: 1988-1990), de Venemansmolen aan de zuide lijke rondweg (1994-1997) en Sevink Mölle in Meddo (2000-2001) werd Bataaf onder handen De naam Bataaf, op de baard van de molen, herinnert aan de Bataafse republiek. genomen. Deze victorie begon overigens niet bij een molenromp, maar al bij de tussen 1984 en 1990 gerestaureerde watermolen Berenschot in de buurtschap Woold. De nu weer fier te pronk staande Bataaf werd 17 mei 2010 door Annelies van der Kolk op de wind gezet. Deze Gelderse gedeputeerde sprak over het 'sluitstuk van de molenlinie van Win terswijk.' Dat klopt niet helemaal. De vervallen dubbele watermolen Den Helder, ten zuiden van de spoorlijn Winterswijk-Doetinehem, wacht nog op de aannemer (zie pagina 16). En in Meddo staat nog de door silo's ingebouwde romp van Sellink. Die stamt uit 1873 en is sinds 2004 rijksbesehermd als 'molenrestant'. Een op malen geënte reconstructie, compleet met nieuwe wieken, zit er hier niet in. De Bataafse redders hadden het geluk dat hun plannen nog net onder het oude molenregime vielen van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Onttakeld De feestelijke afsluiting van de twee jaar durende opknapbeurt werd overschaduwd door het overlijden van molenaar Appie te Lintum, anderhalve week voordat de kap teruggeplaatst werd en twee maanden voor de ingebruikname. 'Bataaf zit sinds 1859 in onze familie. Pa straalde bij elk hoogtepunt in de restauratiefase. Dan liep hij als een pauw zo trots rond de molen,' zegt dochter Hetty (45). 'Het is zuur dat hij Bataaf niet opnieuw heeft zien draaien.' De op 77-jarige leeftijd overleden molenaar leverde postuum nog wel een bijdrage aan de opening. Voordat hij stierf, schreef hij op hoe hij als jongen het molenaarsvak van zijn vader leerde. Dat verhaal werd voorgelezen en maakte diepe indruk. Hetty te Lintum is bestuurslid van Stichting Molen Bataaf. Haar vader en moeder (Tine) droegen in 2003 voor één euro de onttakelde en door silo's ingebouwde Bataaf aan de stichting over om restauratie mogelijk te maken. 'Pa was op leeftijd, had geen opvolger en koesterde de jeugdherinnering van een draaiende molen met wieken.' oktober 2010 Heemschut 13 Winterswijk rekent af met molenrompen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 15