Op het niveau van het woonveld vormen de bomen een ritmisch samenspel met de bouwmassa Berlage Informatie Poort. De overgang van raamwerk naar woon wijk. Via een poort van bomen kom je de wijk binnen. De bomen staan aan weerszijden van de weg en overhuiven de rijbaan. bouw portiek- en galerijwoningen en laagbouw, of verspreid in de collectieve tuinen. De bomen vormen een architectonisch samenspel met de bouwvolumes. De bomen zijn steeds gekoppeld aan een bouwblok en reageren op horizontale lijnen van galerijen of verticale lijnen van trap penhuizen. Ze zijn een onlosmakelijk deel van elk stempel. Simpel gezegd zou je kunnen stellen dat de Westelijke Tuinsteden van Amsterdam een Afwijkend De wijze waarop de bomen in de oorspronke lijke plannen van Cornelis van Eesteren en de afdeling groenvoorzieningen van de gemeente Amsterdam geplaatst zijn ten opzichte van elkaar, de bebouwing en de infrastructuur is afwijkend van vergelijkbare naoorlogse wijken zoals Morgenstond en Moerwijk in Den Haag en Pendreeht in Rotterdam. In Morgenstond en Moerwijk zijn de waterlopen en groenstroken veelal gecombineerd met de hoofdwegen. Hierdoor is een duidelijk onderscheid ontstaan tussen de hoofdwegen en de ondergeschikte woonstraten. De toepassing van straat- en Ongeveer een eeuw geleden ontwierp Hendrik Petrus Berlage het Amsterdamse Plan Zuid. Berlage kwam met een effi ciënt en strak stadsplan vol gesloten en langwerpige woonblokken, doorbroken door monumentale lanen. Berlage en zijn volgelingen waren ontwerpers met oog voor detail: kunst moest zichtbaar zijn in het straatbeeld en ook voor bomen had men grote aandacht. Brede lanen werden beplant met lindebomen en de pleinen met platanen. Een opvallend ontwerpelement was een boom die daarvoor nog weinig geplant werd in Amsterdam: de Italiaanse populier. laanbomen verduidelijkt dit onderscheid. Langs de grotere wegen staan grote bomen in twee of vier rijen. In de smallere woonstraten zijn kleinere bomen toegepast, soms in verschil lende soorten aan weerszijden van de straat. De bomen in het profiel volgen steeds de lengte van de straat, maar zijn niet overal aan de straat gekoppeld. In Pendreeht zijn de assen niet benadrukt door een opvallend aangezette bomenbeplanting. De wegen in de hele wijk worden niet begeleid door bomen. De bomen staan in de grasstroken voor de woongebouwen, tussen de herhalende stempels van eenzelfde combinatie van hoog- Berlage gebruikte de populierensoort om het silhouet van gebouwen en pleinen te versterken. De horizontale lijnen van de lange woonblokken werden zo door broken door de verticale lijn van de Itali aanse populieren. Hoewel de kwaliteiten van de ontwerpideeën van Berlage lang zichtbaar bleven, was een probleem dat de grondideeën niet meer bekend waren. Zeker toen de stad in stadsdelen werd gedeeld versnipperde de kennis over het groen. Het zelfde kan gezegd worden over de oorspronkelijke groene ont werpuitgangspunten van de Westelijke Tuinsteden van Amsterdam. combinatie zijn van de Haagse begeleiding van bomen van het raamwerk en een Rotterdams ensemble van de woonvelden. Totaalontwerp Het in kaart brengen van een bomentaal zorgt er voor dat bomen vroegtijdig onderdeel zijn van de ontwerpkeuzes. Niet eerst het bouw blok, dan de parkeerplaatsen en dan nog eens kijken waar we bomen kwijt kunnen, maar een totaalontwerp waarbinnen bouwblok, parkeren en bomen even belangrijk gevonden worden. Een bomentaal is een manier om bomen weer de plek te geven die ze verdienen en behoud van groen erfgoed te waarborgen. Ook is gebleken dat de bomentaal de commu nicatie over bomen verbetert. De bomentaal zorgt er voor dat de discussie zich toespitst op de essentie, dat partijen elkaar beter begrijpen en dat keuzes goed onderbouwd zijn en daarmee beter uit te leggen. P. Tramper heeft de afgelopen twee decennia voornamelijk als ontwerper openbare ruimte gewerkt voor Stadsdeel Slotervaart in Amsterdam. Sinds I mei werkt hij voor stads deel Nieuw-West. Meer informatie over de bomentaal is te vinden op www.bomentaal.nl oktober 2010 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 13