Besloten werd de 'bomentaal' von Slotervaart in koort te brengen verkeerszfunctie, in een rij direct voor het huizenblok en veelal gekoppeld aan de indivi duele woningen of de entrees zijn bijvoorbeeld gevelritme genoemd. Vooral bomen met een open kroon, zoals robinia en fijnbladige elzen, zijn geschikt voor gevelritmes. Een ander voorbeeld is het blokje. Voor een woonblok of op de kop van het blok staat een groepje bomen in regelmatig verband. Deze bomen hebben een decoratieve betekenis, ze accentueren de ingangen van trappenhuizen van het woonblok of verfijnen de gesloten kopgevel. Bomen van een beseheiden formaat en met een decoratieve groei- en bloeiwijze, zoals kers, meidoorn en lijsterbes zijn geschikt voor het blokje. In totaal zijn er in Slotervaart zeventien typologieën benoemd. Nieuwe spelregels Daarnaast zijn er spelregels opgesteld die zijn gebaseerd op de oorspronkelijke uitgangs punten. Deze regels moeten er voor zorgen dat de bomentaal correct wordt toegepast: De bomentaal wordt zuiver naar één typologie toegepast. In het raamwerk is de typologie symmetrisch, in de woonvelden asymmetrisch. Het verschil tussen 50 km en 30 km straten wordt duidelijk gemaakt. De orthogonale (rechthoekige) opzet van de woonvelden is zichtbaar gemaakt. De bomentaal is ritmisch en serieel. De bomen staan niet gekoppeld aan parkeerplaatsen. In het openbaar gebied staan overwegend inlandse boomsoorten. 10 Heemschut oktober 2010 Gevelritme in het ontwerp van het straatbeeld. Illustraties Guido Hermans, bureau Stadsruimte Gevelritme. De bomen staan in een rij direct voor het huizenblok aan één zijde van de straat. De bomenrij eindigt als het huizenblok ophoudt. Bomen met een open kroon lenen zich goed voor een gevelritme. Foto's Patrick Tramper Blokje. Op de kop van de repeterende woningblokken staat een decoratief groepje bomen in een regelmatig verband ter verfijning van de kopgevel. Hier zijn lindes geplant. Bomen van een bescheiden formaat met een decoratieve groei- en bloeiwijze worden bij voorkeur toegepast. Blokje in het ontwerp van het straatbeeld

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 12