Groene uitgangspunten hergebruikt in stedelijke vernieuwing Herontdekking bomentaal van belang voor behoud groen erf goed bij stedelijke vernieuwing 'Raster rond de Sloterplas Patrick Tramper - De 'jazzy' plaatsing van bomen in de Westelijke Tuinsteden in Amsterdam lijkt toevallig en willekeurig in vergelijking met de strakke laanbeplanting elders in de stad. Op een eigen wijze is de plaatsing echter even precies. Het parkachtige aanzien van de openbare ruimte is goed doordacht. De principes die ten grondslag lagen aan deze beplanting raakten in vergetelheid. Slotervaart heeft de bomentaal opnieuw in kaart gebracht. Deze bomentaal is nu een hulpmiddel bij de stadsvernieuwing in de Westelijke Tuinsteden. DE WESTELIJKE TUINSTEDEN van Amsterdam, met een verfijnd tuinste- delijk karakter, verdienen een herwaardering. Net als in Plan Zuid van architect Berlage aan het begin van de twintigste eeuw is de kennis over de oorspronkelijke groene ontwerpuit- gangspunten hier versnipperd geraakt. Wellicht fronsen er wat wenkbrauwen bij het in één adem noemen van dit Plan Zuid en Westelijke Tuinsteden, alsof beide even veel geroemd worden. Toch verdienen de laatste een her waardering. Het is gerealiseerd in de decennia na de oorlog op basis van een plan van Cor nells van Eesteren uit de jaren dertig. Mede als gevolg van de huidige stedelijke vernieu wing in dit gebied is de waardering groeiende. De stedelijke vernieuwing heeft op een aantal plekken namelijk geresulteerd in aantas ting van het verfijnde karakter. Dit maakte duidelijk dat de kwaliteiten van het gebied zeer kwetsbaar zijn. Geconstateerd werd vervolgens, dat hergebruik van de groene uit gangspunten van Van Eesteren kon bijdragen aan een verbetering van de kwaliteit van de stedelijke vernieuwing. Besloten werd daarom om de 'bomentaal' van Slotervaart in kaart te brengen en eenvoudig opnieuw toepasbaar te maken. Typologieën De bomentaal, opgesteld voor Stadsdeel Nieuw- West, is in twee stappen tot stand gekomen. De eerste stap was het waarnemen, analyseren en vervolgens categoriseren van de kenmerken van de bomentaal. Vervolgens is gekeken of de oorspronkelijk uitgangspunten toepasbaar zouden zijn bij de stedelijke vernieuwing. In de eerste stap zijn de typologieën benoemd en omschreven. Daarbij zijn logische en eenvou dige benamingen gebruikt. Bomen die staan in woonstraten met een onbelangrijke Het raster in hoofdlijnen dat rond de Sloterplas is gelegd. De structuur van de Westelijke Tuinsteden van Amsterdam is een licht vervormd raster van hoofdlijnen rond de Sloterplas. De hoofdlijnen worden gevormd door de hoofdwegen, waterlopen en groenstroken. Soms vallen ze samen, maar meestal hebben ze een zelfstandige positie in het raster. De hoofdlijnen zijn zwaar in de bomen gezet. Langs de hoofdwegen staan vier rijen bomen. De groenstroken en waterlopen worden begeleid door losse bomen en boomgroepen. De woonvelden binnen de hoofdlijnen zijn opgebouwd uit open en gesloten haken van gestapelde en laagbouwwoningen. Het onderscheid tussen de collec tieve tuinen en het openbaar gebied is niet duidelijk gemarkeerd. Op het niveau van het woonveld vormen de bomen een ritmisch samenspel met de bouwmassa en reageren bebouwing en bomen op elkaar. oktober 2010 Heemschut 9 De 'bomentaal' van Slotervaart

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 11