Restauratie PietArp - Heel even was afgelopen augustus een blik gegund onder de stortvloer van het gemaal De Cruquius in Haarlemmermeer. De fundering van dit bakbeest uit 1849 moet worden onderzocht, tegelijk wordt het in slechte staat verkerende voegwerk van de bakstenen muren hersteld. Om tot op de dennen ondervloer onder het gebouw te komen te komen moest ook nog een meter prut verwijderd worden. Gemaal De Cruquius in Haarlemmermeer, sinds kort eigendom van Vereniging Hendrick de Keyser. Foto's Fkemschut HET GEMAAL DE CRUQUIUS in Haarlem mermeer is een van de drie stoomge malen waarmee de Haarlemmermeerpolder dik anderhalve eeuw geleden werd leeggemalen. De Cruquius is nu een museum van de industriële revolutie, het eerste industriële rijksmonument van Nederland. Waar andere stoomgemalen zoals enige kilometers verderop in Halfweg nog steeds op stoomkracht werken en water van en naar de Ringvaart malen, ontbeert Cruquius de ketel. De zuigers werken elektrisch. Ooit, mis schien, keert zelfs de stoomaandrijving terug, maar dit staat niet hoog op de verlanglijst van het museum. In Halfweg is de stoomkracht immers goed te ervaren. Nu kan elke rondleider elke museumbezoeker in De Cruquius laten ervaren hoe imponerend de acht zuigers waren toen ze alle in bedrijf waren. Op stroom is de machinerie van twee stuks snel in beweging te zetten en weer uit te schakelen. Water wordt niet meer uitgeslagen, maar stroomt van de eiken stortvloer terug naar de polder. De stortvloer, dubbellaags eikenhout, is inmiddels doorgerot, evenals een deel van de zware balkenconstructie eronder. De constructie wordt nu vervangen, door hard houten planken van zeven centimeter dikte. Daarna moet de vloer weer een halve eeuw aan kunnen. Het metselwerk is hier en daar bar slecht. Bij oeverwanden zetten de stenen naar buiten, elders is het voegwerk verdwenen of op een wat merkwaardige manier jaren geleden gerestaureerd. Die herstelling gaat weg en wordt aangeheeld. In mei volgend jaar moet De Cruquius weer water kunnen malen voor de museumfunetie, over driejaar moet de gehele constructie zijn hersteld en is De Cruquius weer het bastion van neogotisch bouwen in de indu striële sector dat het ooit was. Zelfs de giet ijzeren ramen en deuren worden nu hersteld. Het geld voor de restauratie komt onder meer van de BankGiro Loterij, de provincie Noord- Holland, het rijk, hoogheemraadschap Rijnland, Haarlemmermeer en de museumstiehting. De vereniging Hendrick de Keyser nam het gemaal eind vorig jaar over van de museum stiehting De Cruquius. Die zag zich geplaatst voor de torenhoge herstelkosten. De Vereni ging heeft een tijd lang gedubd of het De Cruquius wel zou overnemen. Doel is altijd dat na een noodzakelijke grootscheepse restau ratie het onderhoud tot in lengte van jaren wordt afgedekt door de inkomsten uit huur. Met De Cruquius kun je weinig anders dan er een museum van maken, en daarvan zijn de inkomsten beperkt en de uitgaven aanzienlijk. Anderzijds is dit een uniek monument, dat De Keyser graag in beheer heeft, vertelt woord voerder Niek Smit. De waterstand is tijdelijk verlaagd, zodat schade aan de wanden zicht baar wordt, evenals een meter- dikke laag prut. Die smurrie wordt verwijderd. Tijdens de restauratie wordt onderzocht wat de oorspronkelijke kleuren waren van de vensters. 8 Heemschut oktober 2010 Hendrick de Keyser herstelt casco Cruquius

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 10