Koning Lodewijk Napoleon stimuleerde uitruil kerken tussen katholieken en protestanten Hans van den Eeden - In Brabant zijn omstreeks 1810 rond de dertig Lodewijkskerkjes gebouwd. Zo behield het protestantse volksdeel in zuid- Nederland een kerkruimte na het teruggeven van de grote, oorspronkelijk katholieke kerkgebouwen aan de Rooms-katholieke parochies. Die waren getalsmatig veel groter en kregen daardoor het gebruiksrecht van het oude kerkgebouw. De Lodewijkskerk was een middel om de overdracht van kerken soepel te laten verlopen. Er zijn er nog enkele van bewaard gebleven. Foto's Brandarispers De kerk in Terheijden uit 1809, beter bekend als het 'Witte kerkje'. Een enorme medaille aan een rood-wit-blauw lint sierde de kerktoren vorig jaar in verband met het tweehonderdjarig bestaan. E CULTUURHISTORISCHE WAARDE VAN de Lodewijkskerkjes is groot. Daarom moet Brabant trots en zuinig zijn op deze protestante kerkjes,' zegt architect ir. Jan Buijs uit Terheij den. In hartje Terheijden, onder de rook van Breda, kun je niet om het Lodewijkskerkje heen. Dit eenvoudige gebouw is exemplarisch voor de bijna dertig Lodewijkskerkjes die tweehonderd jaar geleden in met name Noord-Brabant zijn gebouwd. De kerk in Terheijden, beter bekend als het 'Witte kerkje', werd in 1809 gebouwd. Een enorme medaille aan een rood-wit- blauw lint hing vorig jaar in verband met het tweehonderdjarig bestaan fleurig aan de toren van de kerk. Heel Terheijden liep uit om het jubileum van het kerkje te vieren. Jan Buijs is als bouwkundige en beleidsadviseur van de Stichting Kerkelijke Gebouwen Noord- Brabant en Limburg nauw bij deze Lodewijks kerkjes betrokken. De stichting richt zich op de instandhouding van de honderdvijftig protes tantse kerken in Brabant en de twintig kerken in Limburg. In de consistoriekamer vertelt Buijs dat, in tegenstelling tot sommige katholieke kerken, er bij deze protestantse kerken geen Boxtel. Voor de Lodewijkskerk (1812), op de achtergrond de Petruskerk. Deze laatste werd tot de bouw van de Lodewijkskerk gebruikt voor de hervormde erediensten. Na de bouw van het Lodewijkskerkje is de oudste kerk weer als Rooms-katholieke kerk in gebruik. 6 Heemschut augustus 2010 «ui» mui «im «mi «lil! «111 «111 Brabantse Lodewijkskerk gebouw zonder opsmuk 'D ■HHHH

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 8