Groningen Noord-Holland Regiotram Groningen tast stadsgezicht aan Houten monument wordt principezaak Gemeenteraadsleden op excursie bezoeken het sloopterrein aan de Visserstraat. Foto: Bob van Dijk Groningen - Een nieuwe regiotramlijn naar het Zernikecomplex in de stad Groningen zal een deel van het beschermd stadsgezicht aantasten, zoals op de Grote Markt, schrijft de Groningse Heemsehutcommissie aan de gemeente. De trambaan kan alleen op de Grote Markt komen als er een stuk van de nog te bouwen nieuwe oostwand wordt afgesneden. Vervol gens gaat de trambaan over het huidige plein van de Grote Markt heen, waardoor deze niet alleen visueel wordt aangetast, maar ook de functie als ruimte voor de markt, de kermis en andere evenementen wordt minder. De monumentale Maagdenbrug over de Diepenring bij de hoek van de Turfsingel en Kattenhage is nu te zwak om de zware regi otram te dragen. Daarom moet er een steviger brug in plaats van de Maagdenbrug worden gebouwd. Als de trambaan daarna naar links zou afbuigen, zou ter plaatse de Diepenring versmald moeten worden. Deze versmalling is overigens niet nodig als de gemeente kiest voor een alternatieve route die vanaf de brug rechtdoor gaat. De nieuwe regiotramlijn 1 is 2,65 m breed. De bedoeling is dat hij vanuit plaatsen in de omgeving als Zuidhorn, Winsum, Hoogezand eerst over de bestaande spoorlijnen rijdt. Vanaf het Groninger Hoofdstation is een tramlijn nodig door de binnenstad. Eindbestemming is het Zernikecomplex, waar veel studenten dage lijks naar toe gaan. Tineke Vooijs Bloemendaal - De inzet van de Commissie Noord-Holland voor behoud van een bijzonder houten gebouw in Bloemendaal krijgt een principiële lading. De gemeente verklaarde Heemschut niet-ontvankelijk en daartegen ging de commissie in beroep bij de bestuursrechter te Haarlem. De doelstelling van Heemschut is in de optiek van de gemeente zo veel omvat tend en onvoldoende onderscheidend, dat het belang van de bond onmogelijk getroffen wordt door afvoeren van het pand Dr. Dirk Bak kerlaan 6 van de gemeentelijke monumenten lijst. Of de rechtbank Heemschut wel als partij erkent was bij sluiten van dit nummer nog niet bekend. Hoopgevend is dat in juni dit jaar voor de rechtbank van Den Haag niets overbleef van Bloemendaal. Het houten pand aan de Dr. Dirk Bakkerlaan 6 dat met sloop wordt bedreigd. Foto: Peter Capelle een vergelijkbaar oordeel van een gemeente. In dit geval betrof het het Cuypersgenootschap in een kwestie die in Lisse speelde. De Bloe- mendaalse zaak sleept al jaren. De Commissie Noord-Holland wil dat het gemeentelijk monu ment blijft, omdat het een zeldzaam restant is van utilitaire houtbouw in een dorpskern. Daarnaast is de beeldkwaliteitswaarde hoog en draagt het gebouw bij aan de waarneembaar heid van sociale gelaagdheid in de omgeving. Er staan landhuizen, maar er is ook een smederij. De gemeente Bloemendaal wil met afvoeren van de gemeentelijke lijst ruimte geven aan sloop. De eigenaar heeft het houten gebouw en de grond inmiddels medio juni voor dik een miljoen euro te koop gezet. Peter Schot augustus 2010 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 7