18 Lavetmaker verdwijnt 22 Ambities voor Deventer 25 Brink Zuidlaren 26 Sgraffito's gered en vermalen 28 Art Conservation behoudt wandkunst 41 Industria Rubrieken 4 Heemschut Actief 31 Erfgoednieuws 32 Verenigingsnieuws 34 E rfg o ed excu rsie 36 Provinciale excursie 40 Ledenaanbieding en colofon 6 Kerken met weinig opsmuk 10 Sloop dreigt voor kloosters 13 Begraafplaatsen hersteld 16 Scheef trafohuisje in gevaar De Oerietfabriek in Eemnes die de roem ruchte lavetten maakte die veel werden geplaatst in de naoorlogse woningbouw dreigt helemaal te verdwijnen nu de gemeente op het terrein een waterwijk wil bouwen. Het bedrijf is allang failliet en de compacte lavet is uit vrijwel elke woning verdwenen. Deventer liep enkele jaren geleden te hoop tegen een te grootschalig huisvestingsplan voor de gemeenteambtenaren. De nieuw bouw zou erg domineren. Nu ligt er nog geen alternatief, maar al wel een ambitie document, waarin de mogelijkheden die het centrum van de stad biedt zijn uitgewerkt. Heemschut Drenthe pleit voor een ontwerp prijsvraag om de Brink van Zuidlaren een passender invulling te geven nu hier ruimte vrij komt. Vorig jaar dreigden alle twaalf sgraffito's (wandkunst) van 't Brewinc in Doetinehem vernietigd te worden. Na actie zijn zes van de twaalf gespaard. Muurschilderingen en mozaïeken werden vooral vlak na de oorlog veel toegepast tijdens de wederopbouw. In Erfgoedam- baeht aandacht voor Art Conservation, dat deze kunstvormen restaureert. Voor de tweede maal dit jaar aandacht voor het industrieel erfgoed in het extra katern Industria. In Brabant en Limburg werden in het begin van de negentiende eeuw op aanwijzing van koning Lodewijk Napoleon nieuwe kerkjes gebouwd. Een flink aantal overleefde de afgelopen twee eeuwen. Binnen tien jaar zijn van de huidige 170 kloosters in Nederland nog ongeveer tien in gebruik bij kloosterorden. Voor de vrijkomende gebouwen moet een nieuwe bestemming worden gevonden. Het alter natief is sloop. In Doetinehem lagen de twee oude begraafplaatsen er acht jaar geleden slecht bij. Inmiddels is het herstel ter hand genomen en mag de stad er weer trots op zijn. In Uithoorn staat een transformatorhuisje van het energiebedrijf uit circa 1920. De destijds nieuwe voorziening moest zich voegen in het dorp en kreeg een kerkse uitstraling. Nu, in onbruik geraakt, dreigt verval. augustus 2010 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5