Literatuur Colofon Industria in Heemschut Sluiswachterswoning in Dieverbrug. Foto Marcel Overbeek Peter Karstkarel: Industrieel erfgoed 2.0; DBF en historische panden in oude staat met nieuwe functies. Grouw, Stichting DBF, 2009. 112 pagina's, ISBN 978-90-9024-179-1. De Stichting DBF heeft als doelstel ling het behoud en versterken van de leefbaarheid op het platteland in noord-Nederland, ondermeer door het realiseren van bedrijfshuisvesting in oude bedrijfspanden. In 2001 begon de Stichting DBF met de uitvoering van het BlWO-project (Bedrijfshuisvesting voor mkb-ondernemers in Cultuur historisch Waardevolle Objecten). Sinds 2001 zijn dertien voormalige bedrijfspanden in de drie noordelijke provincies met provinciale en Europese subsidies aangekocht en gerestaureerd. In dit boek worden de gereedgekomen projecten beschreven door architec tuurhistoricus Peter Karstkarel. Van elk pand wordt een historische beschrij ving gegeven, een bouwhistorische beschrijving, het restauratieproces en de nieuwe functie van het gebouw. Het boek is voorzien van actuele kleurenop namen en enkele tekeningen en platte gronden en biedt een inspirerend over zicht van herstel en herbestemming van industrieel erfgoed. Beschreven worden de schaatsfabriek Nooitgedagt in IJ 1st, het voormalige station in Tzummarum, graanpakhuis de Factorij in Franeker, een zuivelfabriek in Nijensleek, een kantoorvilla en een turfstrooiselfa- briek in Erica, een locomotiefloods en een graansilo in Nieuweschans, een leerlooierij in Fleerenveen, een kan- toorboekenfabriek in Leeuwarden, een scheepswerf in Warten, een sluiswach tershuis in Dieverbrug en de herberg Veldzicht in Blija. Het boek is niet in de handel verkrijgbaar. Voor meer informatie: www.stiehtingdbf.nl Marco Krijnsen: IJzer en Lef; het nieuwe leven van een oude gieterij. Flengelo, Uitgeverij Boekhandel Broekhuis/ ROC van Twente, 2009. 192 pagina's, ISBN 978-90-777-8001-5. Prijs: 29,50. Herbestemming van industrieel erfgoed is de laatste jaren hot. Sloop is niet vaak meer aan de orde, en architecten en projectontwikkelaars zijn zeer creatief bij het vinden van nieuwe gebruiksfuncties voor buiten gebruik gestelde bedrijfsgebouwen. Een van de meest spectaculaire recente voor beelden op dit gebied is de herbestem ming van de oude gieterijhal van de metaalfabriek Stork in Hengelo. In de gieterijhal werden vanaf de bouw in 1902 tot de sluiting in 1979 vele grote machines en onderdelen gegoten, zoals centrifugaalpompen en scheepsmo toren. De gigantische hal, opgetrokken in een staalskeletconstructie, maakt onderdeel van het Stork-complex Hart van Zuid. Dit deel van het fabrieks complex krijgt fasegewijs een nieuwe functie in het Hengelose stadshart. De gieterijhal, een rijksmonument, kreeg een nieuwe bestemming als centrale hal (agora) van het ROC van Twente. Voor deze nieuwe functie werd de gieterijhal naar een plan van architect Harry Abels getransformeerd van een industriële tempel naar een eigentijds modern leercentrum, met behoud van de industriële sfeer. Hoewel er veel discussie is geweest over de vermeende aantasting van het indu striële monument, is het eindresultaat indrukwekkend. De gieterijhal is sober gerenoveerd, waarbij het verweerde patina van de geklonken metalen spantconstructie is gehandhaafd, en moderne leslokalen en kantoren als vrijstaande nieuwe elementen werden ingebouwd te midden van de oude constructie van de hal. Het gehele restauratie- en verbouwproces dat enkele jaren in beslag nam, is nu fraai gedocumenteerd in een groot formaat fotoboek 'IJzer en Lef'. Fotografe Agnes Booijnk heeft in opdracht van het ROC de renovatie van de gieterijhal vastgelegd, vanaf het strippen tot de officiële opening van het ROC-com- plex in oktober 2009 door koningin Beatrix. In het boek worden de foto's afgewisseld met korte begeleidende teksten, met veel aandacht voor de vaak ingewikkelde technische aspecten van het renovatieproces. Naast actuele opnamen ook historische foto's van de oude gieterijhal met arbeiders van Stork. Het ROC-gebouw werd in 2009 gekozen tot 'gebouw van het jaar van de regio oost-Nederland'. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle euwe leven van een oude gieterij Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 50