oord Inhoud Faciliteren Verdwijnende iconen BEJ3J ümm Tijdens onze Algemene Vergadering van Leden trad Anneke van Dok-van Weele aan als voorzitter van onze vereniging. Mevrouw Van Dok was onder meer burge meester van Velsen en Vlissingen en is thans waarnemend burgemeester van de gemeente Niedorp. Ook was zij staatssecretaris van Economische Zaken in het eerste Paarse Kabinet. Al bij de eerste contacten met de benoe mingscommissie bleek haar interesse voor het behoud van het cultureel erfgoed. Daarnaast heeft Anneke van Dok ervaring met en betrokkenheid bij het werk van en door vrijwilligers. Samen met Martin Blom, onze nieuwe pen ningmeester, die een bancaire achtergrond heeft, is het bestuur klaar voor een verdere vernieuwing van Heem schut. Heemschut kan en moet een belangrijke rol gaan spelen bij de vernieuwing van de monumentenzorg zoals aangegeven in de beleidsbrief MoMo, die in december vorig jaar is gepresenteerd. Graag zien wij een bredere rol om locale en regionale geïnteresseerden te faciliteren. Alleen op die manier kan de vernieuwingsslag worden gemaakt die er nu aan komt: namelijk dat de bescherming van waardevol cultureel erfgoed vooraf geborgd moet zijn in het bestemmings plan. Deze operatie kost tijd, geld en betrokkenheid van gemeenten, daarbij aangemoedigd door ons als vrijwilligers. Heemschut wil graag bijdragen aan meer begrip voor het behoud en de bescherming van cultureel erfgoed. In de komende periode zullen we hiervoor een concreet plan op tafel leggen. Karei Loeff directeur De gashouder van Dedemsvaart, een rijksmonument, is in juni verplaatst op het terrein van museum De Drie Kalkovens en krijgt daar een publieke functie. In Industria aan dacht voor dit monument. Foto Arjan Barnard Het Nederlandse icoon van de wederopbouwjaren is voor de babyboomer het lavet, waarin wekelijks werd gepoedeld. Hemschut besteedt in deze editie aandacht aan de Ocrietfabriek, uitvinder en maker van de lavetten die in elke nieuwbouwwijk in badkamers te vinden was. De fabriek werd een paar jaar geleden gesloten. Lavetten werden er allang niet meer gemaakt van kunststeen, maar aanrechtbladen nog wel. De aanwezigheid van asbest in de bedrijfs hallen zorgde ervoor dat de fabriek plotseling sloot. De gemeente Eemnes werkt nu aan een plan voor waterwo ningen op de plaats van de fabriek. In Heemschut een pleidooi om in elk geval iets van de fabriek te behouden, als blikvanger voor de woonwijk. De voorraadsiio mag dan niet mooi zijn, opmerkelijk is het bouwwerk wel. En er zit een mooi verhaal aan vast. Nog zoiets dat verdwijnt: het klooster leven in Nederland. Er zijn nu nog 170 kloosters, maar dat aantal neemt elk jaar met tien of meer tegelijk af. In 2020 zijn er nog net aan tien over. Rest de vraag wat er met al die inefficiënte vier kante meters klooster, verspreid over het land moet gebeuren. Zoek bijtijds naar mogelijkheden voor hergebruik, bepleit Heemschut in dit nummer. Foto voorpagina: Tramrijtuigen collectie in Rotterdam, zie Industria pagina 42, Foto SMCN 2 Heemschut augustus 2010 'ié#* sggagggw WÊÊÈMm

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4