Literatuur Zuid-Holland Meelfabriek 'de Sleutels' Leiden - Onlangs presenteerde de Zwitserse architect Peter Zumthor zijn plannen voor de Leidse meelfabriek. Meelfabriek 'de Sleutels' is een groot industrieel complex dat bestaat uit dertien gebouwen waaronder silo's, een ketelhuis, produetiegebouwen, een pakhuis en een kantoor met dienstwoning, gelegen op een voormalig bastion aan de rand van de binnenstad. Een bijzonder onderdeel van het complex is de oude betonnen graansilo, die is gebouwd in 1907. Dit is een van de oudste nog bestaande betonnen silo's van ons land. Na de sluiting van de meelfabriek in 1988 lagen de gebouwen op het terrein er jarenlang ongebruikt bij. De eigenaar, Meneba, gebruikte het complex vooral als opslagplaats voor graan. Wat er uiteindelijk moet gebeuren met de gebouwen was lange tijd onzeker. De erken ning als rijksmonument in 2000 was een extra impuls voor hergebruik in plaats van sloop. In 2001 stelde de gemeente Leiden een aantal stedenbouwkundige eisen op. Zo moest het terrein opener en groener worden, met een groene verbinding tussen het Anker- en het Katoenpark, ten noorden en ten zuiden van de meelfabriek. De nieuwe eigenaar van de fabriek - Meelfabriek CV, een vennootschap van VOF Meelhattan en de Leidse studentenhuisvester SLS-Wonen - trok uiteindelijk architect Peter Zumthor aan om een plan te maken voor herontwikkeling van het fabriekscomplex. In zijn ontwerp gaat Zumthor zoveel moge lijk uit van behoud van het industriële karakter. Bij de verbouwing zullen wel de buitengevels moeten worden aangepast om vensters aan te brengen. Het ontwerp voorziet in huur- en koopwoningen en studentenhuisvesting. Er zullen ook horeeavoorzieningen komen, een wellneseentrum, een kantoor- en expositieruimte en een hotel. Als voorbereiding op de start van het herbestemmingsplan is men alvast begonnen met het slopen van alle ontsierende gebouwen en het opruimen en schoonmaken van de gebouwen. In de loop van 2011 zal worden begonnen met de daadwerkelijke verbouwing van de meelfabriek. Marijke van den Heuvel: Fabrieken! Industrieel erfgoed in de gemeente Utrecht. Utrecht, Matrijs, 2009. 160 pagina's, register, lit.opg. 22 x 28 cm. ISBN 978-90-5345-401-5. Prijs: 19,95. Over het industriële erfgoed in de provincie en de stad Utrecht is in het verleden al het nodige gepubliceerd. De gids langs industrieel erfgoed in de stad Utrecht van auteur Kees Volkers uit 1985 (Sporen van bedrijvigheid) was zelfs een van de eerste overzichtspu blicaties over het industrieel erfgoed van een Nederlandse stad. Van Hans Buiter verscheen in 1997 Fabriekswerk, een uitstekend overzichtswerk over het industrieel erfgoed in de provincie Utrecht. In 2006 verscheen een provinciaal overzichtsrapport in samenwerking met de stichting USINE onder de naam '20 vensters op het het industrieel erfgoed in de provincie Utrecht'. Aan deze uitgaven is nu een vierde Utrechtse uitgave toegevoegd: 'Fabrieken! indu strieel erfgoed in de gemeente Utrecht'. In dit fraai uitgegeven boek wordt het industrieel erfgoed van de gemeente Riet Beuker: Kunstzijdefabriek ENKA; tachtig jaren werkgelegenheid en welvaart in Ede. Ede, Gemeentearchief, 2008 (Serie Historische Cahiers Ede, dl. 10) 112 pagina's, ISBN 978-90-79623- 03-7. Prijs: 9,90. Te bestellen via het gemeentearchief van Ede. In de serie Historische Cahiers Ede is in 2008 een deel verschenen, gewijd aan de geschiedenis van de kunstzij defabriek ENKA te Ede. De fabrieken van de ENKA worden momenteel deels gesloopt, om plaats te maken voor een nieuwe woonwijk. Slechts enkele onder delen blijven als monument behouden. In dit boek wordt de geschiedenis van uitgebreid beschreven. In vergelijking met de uitgave van Kees Volkers wordt nu een uitgebreider beeld gegeven van de bedrijven die binnen Utrecht actief zijn geweest en soms nog zijn. Van elk bedrijf wordt een uitvoerige historische beschrijving gegeven, voorzien van historische zwart-witfoto's, aangevuld met actuele kleurenopnamen van hoge kwaliteit. In een inleidend hoofdstuik wordt een beeld geschetst van de algemene industriële ontwikkeling van de stad Utrecht van 1800 tot 2010. In de volgende hoofdstukken wordt op thematische wijze aan de diverse bedrijfstakken aandacht besteed, zoals de steenfabricage, bierbrouwerijen, staalindustrie, nutsvoorzieningen en infrastructuur. Opmerkelijk is dat ook naoorlogse industriële panden worden beschreven. Het boek sluit af met een uitgebreid literatuuroverzichten een register. 'Fabrieken!' is een aanwinst in de Nederlandse literatuur over indu strieel erfgoed. Het ware te wensen dat meer Nederlandse steden, waaronder Amsterdam een dergelijke voorbeel dige publicatie lieten verschijnen... de ENKA-fabriek beschreven, met aan dacht voor de stichter van de fabriek, Dr. J.C.Hartogs, de ontwikkeling van de kunstzijdeindustrie in Nederland en Duitsland, de bouw van de fabriek, de arbeidsomstandigheden, de huisvesting van de arbeiders, de fabriek tijdens de Tweede Wereldoorlog en de ontwikke ling van het bedrijf na 1945, met onder meer de fusie met de AKU. In 2002 werd de fabriek in Ede gesloten. De ENKA heeft veel invloed gehad op de Edese samenleving, het werd de grootste werkgever samen met defensie. Het boekwerkje is rijk voor zien van historische afbeeldingen. augustus 2010 Industria 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 49