I Noord-Holland Westergasfabriek in de prijzen Ringers Chocoladefabriek Het terrein van de Westergasfabriek in Amsterdam is ontwikkeld tot een locatie voor evenementen en culturele en sociaal-culturele doelen in de oude bedrijfsgebouwen. Foto Pim van Gelder Amsterdam - De Westergasfabriek in Amsterdam heeft de Euro pean Union Prize for Cultural Heritage, de Europa Nostra Award 2010 gewonnen in de categorie 'Conservation'. De jury prees de duurzame renovatie en de avontuurlijke en creatieve invulling van de gebouwen op het terrein van de gasfabriek, waardoor het industrieterrein een nieuw leven heeft gekregen. De Westergasfabriek werd in 1904 gebouwd aan de Haarlemmertrekvaart naar ontwerp van architect I. Gossehalk. De karak teristieke gebouwen werden opgetrokken in oranjerode baksteen, in een bijzonder rijkversierde mengvorm van neorenaissancestijl en neogotiek. Na de sluiting van de gasfabriek in 1960 werden de gebouwen gebruikt als opslagplaats en werkplaats voor het GEB. Sinds 1996 zijn de gebouwen fasegewijs gerenoveerd en in het kader van een totaalvisie voor het gebied herbestemd voor culturele doeleinden. De gashouder bij voorbeeld is het domein van onder meer theatervoorstellingen geworden. In de kantoorgebouwen is de stadsdeelraad Westerpark ondergebracht. De Europa Nostra Award wordt jaarlijks uitgereikt aan uitzonderlijke res tauratieprojecten. De prijzen worden toegekend op basis van dossiers die beoordeeld worden dooreen wetenschappelijke jury van erfgoedexperts, zoals architecten, restaurateurs en kunsthistorici. De prijs bestaat uit een bronzen plaguette, die in Istanbul werd uitgereikt, tijdens de jaarlijkse Europa Nostra Conferentie. Er zijn 29 projecten uit heel Europa bekroond, waaronder vier uit Nederland. Alkmaar - Aan het Noord-Hollands Kanaal in Alkmaar staat het bedrijfspand van de Ringers Chocoladefabriek. De fabriek werd in 1905 gesticht door Hendrik Ringers aan het Varnebroek. De zaken gingen goed, en dus werd in 1920 een nieuw, monumentaal bedrijfs pand gebouwd aan de Noorderkade in de stijl van de Amsterdamse School. Het bedrijf groeide uit tot een van de grootste bedrijven in Alkmaar, met op het hoogtepunt 800 man personeel in dienst. In de jaren zestig ging het bergafwaarts met het bedrijf, de Ringers- produkten werden te duur. Na diverse overnames ging het bedrijf uiteindelijk in 1972 failliet. Daarna werd het fabrieksgebouw overgenomen door de meubel- handel Klercq. Helaas werden de gevels van het gebouw door Klercq in de jaren tachtig voorzien van een witte beplating, waardoor het pand een moderne uitstraling kreeg. Onlangs ging ook Klercq failliet en nu wordt het bedrijfspand met sloop bedreigd. Het heeft geen monumentenstatus. De gemeente heeft plannen om op de locatie van de fabriek een nieuwe woonwijk te bouwen, het Overstadsgebied. 46 Industria augustus 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 48