ff I Noord-Brabant Philips Lichttoren III A De Philips Lichttoren voorafgaand aan de renovatie. Archieffoto BOEi Van graansilo's tot leerlooierijen, van stationsgebouwen tot stoomwasse- rijen. Met steun van de provincie Noord-Brabant krijgen achttien histori sche industriële gebouwen in deze provincie de komende jaren een grondige opknapbeurt. Het project 'Restauratie van monumenten' is een van de speerpunten van het provinciaal beleid op het gebied van monumenten zorg. De aanpak van de provincie is vooral gericht op het stimuleren van achterstallige restauraties bij Brabantse monumenten. Hierin investeert de provincie in de periode tot 2012 rond de 50 miljoen euro. Met een bus tocht waarbij een aantal industriële monumenten werd bezocht heeft een delegatie van de provincie met gedeputeerde Brigitte van Haaften-Harkema de officiële aftrap gegeven voor de start van het restauratieproject. Onder meer werd een bezoek gebracht aan de graanmaalderij in Waspik en de voormalige houtzagerij in Mill. Dit laatste bedrijf werd in 1913 gesticht door de familie Van Hout. In mei 1940 werd het fabriekscomplex verwoest bij de gevechten om de spoorlijn in Mill, strategisch gelegen bij de Peel-Raamstelling. In 1946 werd de hout zagerij herbouwd als onderdeel van de wederopbouw. Sinds de verplaatsing van het bedrijf enkele jaren geleden staat het complex leeg. Met provinciale subsidie zal in ieder geval de 55 meter hoge fabrieksschoorsteen worden gerestaureerd als industrieel landmark. Eindhoven - Een van de iconen van het Eindhovens industriële erfgoed, de Philips Lichttoren is in november vorig jaar officieel weer in gebruik genomen na een langdurige restauratie. Het fabriekscomplex, markant gelegen in het centrum van Eindhoven, is in 1921 gebouwd als gloeilampen fabriek, naar ontwerp van architect Dirk Roosenburg. Roosenburg was als huisarchitect van Philips ook verantwoordelijk voor de latere uitbouw van het Philipseomplex Strijp-S, dat grenst aan de achterzijde van de Licht toren. De Lichttoren werd zo genoemd vanwege de opvallende torenaeh- tige uitbouw van het betonnen fabrieksgebouw, met de grote vensters en de Art-Deeo-aehtige stijlkenmerken, die het imposante betonnen gebouw zijn charme verlenen. In het bovenste deel van het complex, de eigenlijke Lichttoren, werden de gloeilampen van Philips 's avonds getest, een beeld waaraan de toren zijn naam ontleende. Nadat de Lichttoren buiten gebruik raakte, werden plannen ontwikkeld om het complex een nieuwe bestemming te geven. Woningbouwvereniging Stichting Trudo heeft uiteindelijk met veel durf een nieuw multifunctioneel concept ontwikkeld, waarbij de fabriek werd omgebouwd tot complex met een grand-café, een hotel, loft-apparte- menten en bedrijven. Het 'ART"-hotel, met 227 kamers is voor een deel in de fabriek ondergebracht, en voor een deel in nieuwbouw, dat tegen de fabriek is aangebouwd. Ook is er een 'woonhotel' in ondergebracht, met appartementen bedoeld voor een verblijf van maximaal een halfjaar. Het ontwerp voor de verbouwing van de Lichttoren werd gemaakt door AWG architecten uit Antwerpen en Vreneken Hoen Architecten uit Bunde. Op 23 november werd de vernieuwde Lichttoren feestelijk in gebruik genomen met de onthulling van een plaquette door burgemeester Rob van Gijzel van Eindhoven. Woningbouwvereniging Trudo werd geprezen voor het prachtige resultaat dat met de renovatie van de Lichttoren is bereikt. Over de geschiedenis en de toekomst van de Lichttoren liet woningbouwvereniging Trudo een fotoboekwerk publiceren, waarvan het eerste exemplaar werd overhandigd aan Philips-directeur Harry Hendriks. De tekst is van journalist Geesje van Haren, de prachtige kleurenopnamen zijn gemaakt door de industriefotograaf Norbert van Onna uit Eindhoven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 47