Berichten Stichting Herbouw Stadskraan Visrokerij Overijssel Kampen wil deze palingrokerij (foto's links en rechts) afbreken en elders herbouwen. Foto Marcel Overbeek Kampen - In Kampen is sinds eind vorig jaar de lokale Stichting Herbouw Stadskraan Kampen actief. De stichting wil de oude ijzeren stadskraan herbouwen en terugplaatsen op de IJsselkade. De stadskraan werd in 1870 gebouwd, naar een standaardont werp van de ijzergieterij 'De Prins van Oranje' te Den Haag. De stadskraan was de opvolger van de nog uit de late middeleeuwen daterende houten stadskraan. Voor een bedrag van zesduizend gulden werd de nieuwe ijzeren kraan gekocht en geplaatst. Helaas is dit unieke stuk industrieel erfgoed in 1969, in een periode dat dit nog niet als begrip bestond, van de ene op de andere dag gesloopt en verdwenen. De 99 jaar oude kraan was al lange tijd niet meer in gebruik en was blijkbaar een sta-in-de-weg geworden. In Nederland is voor zover bekend nog slechts één exemplaar van dit type stadskraan aanwezig, in Middelburg. Dit exemplaar, een rijksmonument is eind 2009 gerestaureerd. Kampen - Het college van B ft W van Kampen heeft onlangs besloten om de palingrokerij aan het Berkpark in Kampen te zijner tijd af te breken en op een andere locatie in de stad te herbouwen. Dit is besloten om dat de grond waar de palingrokerij op staat nodig is voor de bouw van een woontoren. Voor de ontwikkeling van het Berkpark (vernoemd naar de pannenfabriek van de firma Berk, die hier stond tot de sloop in 1998) wordt uitgegaan van de sloop van de palingrokerij en de twee aangren zende woningen. Het Gelders Genootschap heeft een onderzoek verricht naar de voormalige palingrokerij, het kwam tot de conclusie dat de rokerij cultuurhistorische waarde bezit. Het Gelders Genootschap adviseert bovendien om de rokerij te verplaatsen naar een andere plaats, waar de relatie met het water van de rivier beter tot zijn recht komt. De palingrokerij van de firma Van Heerde en Reumer werd gesticht omstreeks 1900, aan de voet van de IJsseldijk in de toenmalige buurt schap Brunnepe, ten noorden van Kampen. De palingrokerij is het laatste exemplaar dat in Kampen is bewaard. De Stichting Vischrookerij Van Heerde en Reumer is sinds enkele jaren actief om de palingrokerij met het aangrenzende woonhuis te behouden voor de stad. De stichting verzet zich tegen de verplaatsing en wil het bedrijfspand op de huidige plek behouden. Bij de door de gemeente beoogde verplaatsing zullen alleen de rookhokken bewaard blijven, het aangrenzende woonhuis niet. Boven dien zullen de kosten van verplaatsing vele malen hoger uitvallen dan berekend is door de gemeente, verwacht adviesbureau Delfgou. Verplaat sing zal neerkomen op de bouw van een bijna volledig nieuw pand. Ook de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is tegen verplaatsing van de visrokerij. 44 Industria augustus 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 46