Berichten Gelderland Park St. Hubertus opgeknapt Drenthe Veenhuizen St. Hubertus.De windmotor rustte op een monumentale stenen onderbouw. Die laatste staat er nog. Foto Archief Marcel Overbeek Otterloo - Het park van het voormalige jachtslot St. Hubertus, onder deel van het Park de Hoge Veluwe, zal de komende jaren worden opgeknapt. Het park wordt zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat teruggebracht. Het jachtslot St. Hubertus met het omringende park en de grote vijver werd in 1923 ontworpen door de bekende architect H.P. Berlage, in opdracht van het echtpaar Kröller-Müller, de eigenaren van het landgoed. Een bijzonder onderdeel van de herstelplannen betreft de Amerikaanse windmotor, die aan de oever van de grote vijver werd gebouwd om het waterpeil te regelen. De windmotor met de monumentale stenen onderbouw in de vorm van een Egyptische tempel werd ontworpen door de Belgische architect Henri van de Velde. Het pompgebouw behoort tot de opvallendste bouwwerken die Van de Velde ontwierp. Zijn ontwerp voor een museum op de-Hoge Veluwe werd nooit gerealiseerd. Na een aantal jaren werd de windmotor buiten bedrijf gesteld en werd de ijzeren bovenbouw met de windrotor gesloopt. Nu resteert de onderbouw, opgetrokken in baksteen en natuursteen. Boven de ingang is een gevel- deeoratie aangebracht, met de voorstelling van een gestileerd gewei met een kruis, het symbool van de heilige St. Hubertus. Bij de restauratie zal de ijzeren bovenbouw worden teruggeplaatst, zodat de windmotor weer bedrijfsvaardig is. Veenhuizen. Sluis III wordt ingrijpend gerestaureerd. Foto Flarm Kalk. Veenhuizen - Het voormalige strafkoloniedorp Veenhuizen is rijk aan monumenten en daardoor een grote trekpleister voor Drenthe. Voor de verdere ontwikkeling van het gebied is het van belang alle monumenten in Veenhuizen te restaureren en te zorgen voor passende functies. Daaronder valt ook het opknappen van twee sluizen van het waterschap Noorderzijlvest en een sluis van Staatsbosbeheer. De provincie draagt ruim 160.000 euro bij aan de restauratie van Sluis III, de Friesche Schut en de Veenhuizersluis. Het herstel van de drie sluizen is een belangrijk onderdeel van de herinrichting van de Hoofdweg in Veenhuizen. Het herstelproject draagt bij aan de versterking van het cultuurhistorische beeld van de voormalige strafkolonie. De restauratie van de Friesche Schut en de Veenhuizersluis wordt geraamd op 770.000 euro, dit zal worden gefinancierd uit het project 'Kolonie in Beeld'. Sluis III, eigendom van Staatsbosbeheer, is erg verwaarloosd. De wanden en de fundamenten van de schutsluis zijn echter bewaard gebleven. Met de herstelwerkzaam heden kan Sluis III dan ook weer in originele staat worden teruggebracht. De kosten voor deze sluis worden geraamd op 700.000 euro. -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 45