Provinciale excursie Drenthe Flevoland Polder pioniers en onderd u i ke r s Zaterdag 4 september Naar de Veenkoloniëi Vooraankondiging zaterdag 13 november 38 Heemsehut augustus 2010 Bergers takelen een vliegtuigmotor uit de polderklei. In de droogvallende Flevopolders kwamen ook de daar tijdens de oorlog neergestorte vliegtuigen weer boven water. Foto's Erfgoed Centrum Nieuw Land, Lelystad. Polderpioniers, landontginning en hulp aan onderduikers staan centraal bij de erfgoedexcursie van de provinciale commissie Flevoland op zaterdag 4 september door het nieuwste land van Nederland. Na ontvangst (10.00 uur) op het NS Station Lelystad gaat het per bus naar Dronten, waar in woord en beeld aandacht wordt besteed aan het airgunnermonument dat herinnert aan de hulp die in de Tweede Wereldoorlog werd verleend aan de gecrashte gealli eerde piloten. Vaak werden zij geruime tijd ondergebracht bij boeren in de nieuwe polder voordat kon worden geprobeerd terug te keren naar bevrijd gebied. De excursie gaat daarna verder naar Vollenhove, waar geluncht wordt in Hotel Seidel. Vanuit Vollenhove begon na het droogvallen van de Noord oostpolder midden in de oorlog de ontwikkeling van dit gebied. Het werd ook het toevluchtsoord voor vele onderduikers uit Nederland, waardoor de afkorting NOP niet alleen verwees naar de naam van de polder, maar ook naar Het Nederlands Onderduikers Paradijs. In de middag wordt een ontgin ningsboerderij bezocht, zoals die in de eerste jaren na het droogvallen van de nieuwe polder werd gebouwd en ingericht. Diverse sprekers zullen onderweg de deelnemers verrassen met een uniek stukje oral history van het nieuwe land. Het afsluitend aperitief vindt plaats in Erfgoedcentrum Nieuw Land in Lelystad. Aanmelden Aanmelden kan tot 20 augustus bij mevrouw Drs. W. van der Most, Postbus 73, 8200 AB Lelystad, onder vermelding van naam, aantal deel nemende personen, adres en telefoon nummer. Mailadres w.vondermost@nieuwlanderfgoed.nl De kosten van de excursie bedragen 30.- per persoon, inclusief lunch en aperitief. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekeningnummer 30.25.50.836 ten name van Heemschut Almere. De rijke historie van de Drentse Veen koloniën staat centraal in de excursie die Heemschut Drenthe houdt op zaterdag 13 november. De Drentse provinciaal historicus Michiel Gerding houdt een inlei ding over het gebied en PC-lid Leen de Graaf vertelt over de achter gronden van de verveningswoningen. Wethouder Jacob Bruintjes van de gemeente Borger-Odoorn treedt op als gastheer tijdens een bustocht door het gebied, dat in het juninummer van Heemschut centraal stond in een artikel over bevolkingskrimp op het platteland. Meer over de excursie, aanmelden en kosten in het oktobernummer van Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 40