Noord-Brabant Vesting van Heusden Zaterdag 2 oktober m 'mm Friesland Langs typisch Friese boerderijen Zaterdag 2 oktober PIPS I¥%1fSö 13de-eeuwse kerk Friesland. De kop-hals-rompboerderij Menaam. Foto Rudolf Wielinga De provinciale commissie Noord- Brabant bezoekt zaterdag 2 oktober vestingstad Heusden aan de Bergsehe Maas. Stadsgidsen tonen de deel nemers via middeleeuwse straatjes, pleinen en de stadsgracht de drie standerdmolens op de vestingwerken, 134 rijksmonumenten, een beschermd stadsgezicht, twee jachthavens en een stadshaventje. In het voormalig stadhuis zetelt tegenwoordig het Heusdens Bureau voor Toerisme, waar aan de hand van maquettes en exposities nader kennis gemaakt wordt met deze eeuwenoude vestingstad. Heusden biedt prachtige vergezichten over de Bergsehe Maas en het belendende poldergebied op de grens van Holland, Brabant en Gelre. Aanmelden Aanmeldingen (via het formulier onder Agenda op website www.hecmschut.nl worden behandeld in volgorde van bin nenkomst. Deelname kost 35 per per soon en is definitief na ontvangst van dit bedrag op rekeningnr. 1079.37.425 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam o.v.v. Excursie Noord-Brabant 2 oktober 2010. Na betaling volgt een bevestiging. 1300 geleid tot een onregelmatige blokverkaveling in de omgeving van Niehove. Veel wierdedorpen - Oostum, Garnwerd, Niehove en Ezinge - zijn aangewezen als beschermd dorpsge zicht. Behalve naar Niehove en Ezinge voert de excursie ook naar de Waterwolf aan het Reitdiep bij Lammerburen, het eerste elektrisch aangedreven gemaal, gebouwd in 1920. Het is een rijksmo nument. Voorts is er aandacht voor de spanning tussen de steeds grootscha liger landbouw en het instandhouden van dit karakteristieke landschap. Gids Ben Westerink zal dit toelichten. Programma 10.25 uur: Vertrek vanaf station Groningen naar Garnwerd 12 uur: Naar Eleetra (de Waterwolf) 12.50 uur: Naar Niehove. Lunch, wandeling en bezichtiging van de 14.20 uur: Naar Ezinge (Wierden- museum). Thee en lezing B. Westerink over het Nationaal Landschap 15.50 uur: Wandeling naar het hoogste punt van de wierde, de 13de-eeuwse kerk van Ezinge 17.30 uur: Terug in Groningen. Aanmelden Vanaf 15 augustus tussen 9 en 10 uur aanmelden bij M. J. A. Vooijs, 050- 3181645, met vermelding van naam, aantal deelnemende personen, adres en telefoonnummer of per mail: t_vooys@hotmail.com. De kosten zijn voor Heemsehutleden 35, voor niet leden 40. Het museum is gratis met Museumjaarkaart, anders 5. Deelname is definitief na de ontvangst van het bedrag op nummer 132244179 t.n.v. Bond Heemschut/Groningen, Nieuwe- zijdskolk 28, Amsterdam, vermeld: Middag-Humsterland 9 oktober. Aanmel dingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van betaling. De betaling moet binnen zijn voor 30 september. ./V-F 'B Op zaterdag 2 oktober houdt de provinciale commissie Friesland een excursie langs typisch Friese boerde rijen. Hans de Haan (Boerderijen stichting Fryslan) leidt de deelne mers op deze dag langs enkele van de fraaiste. Zo is de Aldfryske Greidpleats (ca. 1725) in Warten de laatste overge bleven langhuisboerderij in Friesland. Dit type kan gezien worden als voor loper van de meeste boerderijtypen die daarna in de Friese kleistreek gebouwd zijn. In Menaam wordt vervolgens Great Fellingwird bezocht. Deze fraaie kop-hals-rompboerderij uit 1773 bevat zowel binnen als buiten nog veel origi nele details uit de 18de eeuw. Na een lunch in het Franeker café De Bogt fen Guné gaan de deelnemers naar Roorda State in Hitzum, een stelp- boerderij uit 1855. Op initiatief van de Friese Boerderijenstichting is het erf onlangs volledig in de staat van 1855 teruggebracht inclusief boomgaard, moestuin en erfbeplanting. De laatste boerderij staat in Winsum, een aeht- tiende-eeuwse kop-hals-rompboerderij met een fraaie, uitgebouwde melk kelder. De oudste gedeelten stammen uit omstreeks 1640. Een oud-Fries langhuis was hier de voorganger van de huidige boerderij. Programma 10 uur: Vertrek vanaf NS-station Leeuwarden per bus naar Warten, Aldfryske Greidpleats en het museum Südwal 11.45 uur: Naar Menaam, Great Fellingwird 13.00 uur: Lunch in Franeker, vervolgens naar Hitzum, stelpboerderij Roorda State 16.00 uur: Winsum 17.30 uur: Terug in Leeuwarden. Aanmelden Aanmelden bij voorkeur via het aanmel dingsformulier op de website van Heem schut: www.heemschut.nl of per e-mail pr.fryslanheemschut@gmail.com onder vermelding van naam, adres, telefoon nummer, emailadres en aantal deelnemers. Zonder internetverbinding aanmelden via mevr. M.C. Eskens, 06-41194834. Deel name kost 45 voor leden en 50 voor niet-leden. Pas na bericht van bevestiging, betalen door overmaking op bankrekening 1322.44.233 t.n.v. 'Bond Heemschut inzake Friesland' (plaats: Amsterdam), onder vermelding van 'Excursie Friesland 2010'. Er volgt een definitieve bevestiging. augustus 2010 Heemschut 37 i'C'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 39