Heemschut blij met komende omslag naar herbestemming Bestuurswisseling tijdens Succesvolle bijeenkomst Algemene Vergadering Technisch Adviseurs Vrijwilligers digitaliseren fotoarchief Drenthe eerste commissie met eeuwfeestactiviteiten Nieuwe meldpuntfolder in Limburg Harm Bruins Slot (rechts) overhandigt tijdens de jaarvergadering de voorzittershamer aan Anneke van Dok-van Weele. Foto Fienk Schnaterse De komende jaren zal de omslag gemaakt moeten worden van nieuwbouw naar het onderzoeken van herbestemming van bestaande gebouwen. Herbestemming neemt in de Beleidsbrief Modernisering Monumen tenzorg (MoMo) zelfs een voorname plaats in. Dinsdag 18 mei 2010 hield het landelijke projectteam dat onder leiding staat van Frank Strolenberg in Utrecht een eerste expertmee ting over herbestemmingen. Dat deze ontwikkeling van groot belang is voor ons cultureel erfgoed beseft ook Karei Loeff, algemeen directeur van Heemschut. 'Er zijn tal loze gebouwen waarvoor straks een keuze moet worden gemaakt tussen sloop en nieuwbouw of behoud en herbestemming. Het is zaak dat we meer kennis, kunde en contacten opbouwen, zodat herbestemmen straks tussen de oren komt van iedereen, maar vooral van bestuur ders, bouwers en ontwikkelaars.' Een voorbeeld van gebouwen die ernstig onder druk staan zijn de kerkgebouwen van na de Tweede Wereldoorlog. Naast herbestemmen pleit Heemschut bij deze categorie gebouwen ook voor een ruimer aanwijzingsbeleid, waarbij ook de jongere gebouwen als monument verder kunnen. Tijdens de Algemene Vergadering van Leden in Apeldoorn namen zaterdag 5 juni voorzitter Harm Bruins Slot en penningmeester Ans van den Berg afscheid van Heemschut. Harm Bruins Slot, oud-burgemeester van onder meer Apeldoorn, heeft in de afgelopen zes jaar een belangrijke omslag in de organisatie teweeg gebracht. 'Bij Heemschut geef ik in vol vertrouwen het heft in handen van mijn opvolger, Anneke van Dok-van Weele, waarne mend burgemeester van de gemeente Niedorp, voormalig staatssecretaris.' Ans van den Berg, oud-burgemeester van Bergen op Zoom en bestuurslid van het Nati onaal Restauratiefonds is opgevolgd in het bestuur door Martin Blom, mede-eigenaar en managing partner van PMB Consultancy BV. Op 4 juni discussieerden de Technisch Advi seurs en leden van de commissies in een druk bezochte bijeenkomst over de gevolgen van MoMo. Onder leiding van voorzitter Evert de longh en met toelichting van TA Gert Vos werd gekeken naar de kansen en risico's van MoMo. Belangrijke conclusie is dat alle Heemschut commissies in ieder geval een reactie en of zienswijze dienen te leveren op de provinciale structuurvisie, omdat zij anders mogelijk buiten spel staan bij de beoordeling van bestemmings plannen. Voor het beoordelen van de cultuurhistorische component in die bestemmingsplannen is veel extra inzet en kennis nodig. Samenwerking met plaatselijke vrijwilligers is daarbij noodzakelijk. Wouter Lips beschrijft in het Korenmetershuis de eerste foto's voor het digitaal archief. Foto Fleemschut Na bijna twee jaar neemt Eus Kuiper eind juli afscheid van Heem schut. Via een partieipatieplaats heeft Eus een groot deel van het historisch fotoarchief van Heemschut geseand. Jeanette Kasemier, Wouter Lips, Marcel Mulder, Olinda Schellings en Astrid Spaink zijn nieuwe vrijwilligers die in juli aan de slag gingen in het Korenmetershuis. Zij zullen nu het fotomateriaal beschrijven. Het is de bedoeling dat het archief tijdens het jubile umjaar in 2011 online beschikbaar komt. Meer informatie via Trudie de Vries, vrics@heemschut.nl. De provinciale commissie Drenthe is de eerste die plannen heeft ingediend voor eigen eeuw feestactiviteiten in 2011. Als eerste wordt een informatie- en discussieavond georganiseerd over de Drentse essen. Daarnaast werkt de commissie - naar aanleiding van het succes van het boek over de Drentse keuterijen - aan een boek over Godshuisjes in Drenthe. De commissie krijgt een financiële bijdrage van 2.000 euro. De commissie Limburg timmert dit jaar extra aan de weg. In het voorjaar heeft zij in het Huis voor de Kunsten een tentoonstelling georganiseerd over het werk van Heemschut. De commissie heeft zelf een fraaie nieuwe meldpuntfolder vervaardigd om aandacht te vragen voor bedreigd erfgoed in Limburg. Deze folder wordt in de provincie breed verspreid, zo krijgen ook alle historische verenigingen een gericht schrijven over onze doelstelling. augustus 2010 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 35