Loopbaan Piet Arp - De nieuwe voorzitter van de Bond Heemschut, Anneke van Dok-van Weele, wil de komende jaren de belangstelling voor het cultureel erfgoed bij een breed publiek aanwakkeren. Dat is een heel lastige klus, realiseert zij zich. Aan kunst en cultuur kleeft altijd, al dan niet terecht, het beeld van iets exclusiefs. Zij heeft voorbeelden die aantonen dat het wel kan lukken. Anneke van Dok-van Weele, de nieuwe voorzitter van de Bond Heemschut. Foto gemeente Niedorp Anneke van Dok begon haar loopbaan als journaliste, onder meer bij De Typhoon in de Zaanstreek. Vervolgens, in de jaren zeventig, was zij gemeenteraadslid (PvdA) in Zwaag. In 1979 werd de gemeente opgeheven en werd zij in Hoorn wethouder. Tussen 1984 en 1994 was zij burgemeester in achtereenvolgens Diemen en Velsen. In Velsen kreeg haar belangstelling voor cultureel erfgoed en landschappen een stevige impuls door de boeken die ambte naren als Siebe Rolle en Joke van der Aar schreven over de vele landgoederen in de omgeving. Tussen 1994 en 1998 was zij staatssecretaris van economische zaken in het eerste Paarse kabinet. Daarna was zij Kamerlid tot ze werd benoemd in Vlis- singen. Anneke Van Dok is getrouwd en heeft twee volwassen kinderen. I ||j ET ALGEMENE BEELD IS, dat jongeren I voor ons verloren zijn. Ze gaan niet naar filmhuizen, genieten niet van klassieke muziek, hebben niets met erfgoed of geschiedenis. Je moet al wat ouder zijn om daar oog voor te krijgen, hoor je dan. Dus moeten we in elk geval die groep ouderen er maar eens bij halen.' Via de organisatie Max Havelaar merkte zij hoe de groep mensen die bewust eet, bewust bood schappen doet en naar duurzaamheid streeft door het loslaten van het exclusieve etiket snel begon te groeien. 'Of kijk naar iemand als André Rieu, die maakt klassieke muziek voor een heel breed en ook jong publiek toegankelijk. Hij wakkert de belangstelling voor klassieke muziek aan. Zo'n aanpak toepassen op het cultureel erfgoed... Het moet dus spannender en tegelij kertijd gewoner.' Landschapsmonumenten vormen een van haar speerpunten, vertelt ze. Via het landschap kun je heel veel uit het verleden herkenbaar houden of maken. Zelf is zij, als Noord-Hollandse, al jaren verslingerd aan de Westfriese Zeedijk. Nu overbodig als zeekering, maar ooit een nood zakelijke bescherming tussen Alkmaar, Schagen en Hoorn. De provincie erkende die bijzondere waarde en plaatste de dijk in zijn geheel op de provinciale monumentenlijst. 'Interessant door de landschappelijke waarden, de effecten in historisch opzicht, de elementen langs de dijk die altijd zijn gebleven. Zoals het voormalige vissersdorp Kolhorn. Via dit soort onderwerpen en 'geheimen' kan bij een groot publiek de belangstelling worden aangewakkerd.' Sinds vorig jaar is Van Dok (62) waarnemend burgemeester in Niedorp, tot de herindeling daar is afgerond. Zij zat niet te wachten op extra bestuursfuncties. 'Maar Heemschut past zo goed bij mijn belangstelling! Door de aard van de organisatie, de jubileumviering, het zoeken van een weg naar de toekomst.' In de jaren dat zij in Vlissingen burgemeester was, van 1999 tot 2007, woonde zij in een huis 'waar de historie letterlijk in de muren zat. Ik ging op zoek naar de herkomst van het materiaal. Daar werd mijn belangstelling een hartstocht. Een radiohandelaar kocht destijds het rijtje huizen op en restaureerde als hobby. Dat was in de jaren dat Vlissingen niet zorgvuldig omging met monumenten. Er moest gebouwd worden, nadat in de oorlog de boulevard was weggebombardeerd en de rest onder water gezet. Er was een enorme woningbehoefte.' Dat was mazzel voor de hobbyrestaurator, die zo over veel bouwmateriaal kon beschikken. 'In de achtergevel zitten Zeeuwse moppen die waarschijnlijk afkomstig zijn van het kasteel van Marnixvan Sint Aldegonde in Souburg.' 32 Heemschut augustus 2010 'Cultureel erfgoed voor breed publiek'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 34