Landelijk actie voor bedreigd agrarisch erfgoed ICN bij RCE Friesland is de mooiste Sinds Het Jaar van de Boerderij in 2003 heeft de bescherming van het agrarische erfgoed maar weinig aandacht gekregen op nationaal niveau. Een nieuwe samenwerking van alle regionale en provinciale boerderijenstichtingen in de nieuwe, nationale boerderijenstichting Agrarisch Erfgoed Nederland moet daar verandering in brengen. De regionale boerderijenstiehtingen blijven zich in hun gebied inzetten voor het agrarisch erfgoed. Gezamenlijk dragen ze sinds 29 mei in Agrarisch Erfgoed Nederland op landelijk niveau uit wat ook regionaal gebeurt: het behouden, herstellen, ontwikkelen, benutten, herbestemmen en promoten van het agrarisch erfgoed. Het agrarisch erfgoed omvat veel meer dan de historische boer derijen. Ook de boerenerven, de stallen, schuren en met name ook het omringend landschap maken er deel van uit. Naast het materiële erfgoed gaat het ook om behoud van het immateriële cultuurgoed, zoals het optekenen van verhalen over het boeren leven van vroeger en nu. Een dringende noodzaak, want in de afgelopen halve eeuw is driekwart van de historische boerderijen gesloopt. Om het tij te keren voor de resterende historische boerderijen moeten eigenaren worden ondersteund door een stimulerend (nationaal) beleid. Een van de voornaamste doelstellingen van de nieuwe stichting is te komen tot een dergelijk nationaal beleid. Een eerste succes voorafgaand aan de vorming van de koepelor ganisatie is, dat de landelijke bouwkunst als aparte categorie in de modernisering van de monumentenzorg (MoMo) is opgenomen. Agrarisch Erfgoed Nederland wil nu een digitale kennisbank opzetten die alle relevante informatie toegankelijk zal maken. Ter vergroting van de maatschappelijke betrokkenheid worden net als regionaal al gebeurt belevenisevenementen opgezet, waarbij boerderijen onder de aandacht worden gebracht van iedereen die zich verbonden voelt met het historisch erfgoed. Een IJsselhoeve in Olst, 'De Roze'. De nationale stichting Agrarisch Erfgoed Nederland richt zich op de bescherming van dit erfgoed. Foto Harry Keizer. De taken van het Instituut Collectie Nederland (ICN) worden, waarschijnlijk per 2011, ondergebracht bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). Doel is een hogere efficiency te bereiken in de kennis over beheer en behoud van cultureel erfgoed. De taken van beide organisaties liggen in eikaars verlengde en versterken elkaar door de expertise uit te wisselen. Het informatiecentrum van ICN verhuist om deze reden per 1 januari van Amsterdam naar RCE in Amersfoort. De overige afdelingen blijven waar ze al waren. De provincie Friesland is de mooiste provincie van Nederland, volgens de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap (VNC) bij de afronding van de VNC-campagne 'Nederland van de kaart'. Het landseahp van Nederland werd door een groot aantal des kundigen vanuit verschillende invalshoeken beoordeeld. Waar gewone inwoners hun provincie of regio wel konden waarderen (met een 7,3) waren de deskundigen veel harder in hun oordeel. Menig provincie haalde nog geen vijfje. Friesland kwam bij de experts uit op een 7,2. Vooral, aldus directeur Dirkmaat van VNC, omdat Friezen zich nog altijd hevig verzetten als eigenheid en historie aangetast dreigen te worden. Het Friese landschap is het mooiste van Nederland, vinden experts van de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap. Foto VNC n p augustus 2010 Heemschut 31 59 Friesland Nederland van de I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 33