'Als zich niet meteen een hergebruikoptie aandient slaan we het wandstuk op' Art Conservation J"*""" V"* van Roode uit Amsterdam behouden door het aan Heemschut Zeeland aan te bieden.' Dit object moet nog in twee delen worden verwijderd, omdat het in de nieuwe behuizing niet in zijn geheel door de deur past. Eerst wordt het mozaïek droog gereinigd met behulp van een smoke sponge en er wordt een facing aangebracht, van Japans papier en een laag glasvezelbehang. Daarna wordt het mozaïek gezaagd en op het atelier gerestaureerd. Voortraject Soms is het lang afwachten of een wand- stuk behouden kan worden. Zoals met het bekende 'Britannia' mozaïek in Vlissingen. Dit grand hotel werd na de Tweede Wereldoorlog herbouwd met een fenomenaal werk van Louis van Roode aan de buitenzijde. Het mozaïek van 84 meter breed beeldt verschillende zeedieren uit en loopt door van het paviljoen naar het hotelgedeelte. Piet van Dalen: 'Deze unieke combinatie van architectuur en beeldende kunst mag niet verloren gaan. Begin maart is Art Conservation gestart met de conservering. Het oppervlak was erg vervuild met mossen, stof, zand, algen, zouten en luchtverontreini ging. Een flink deel van de vervuiling verdween na stoomreiniging. Met Septiquad werden hardnekkige mossen verwijderd uit voegen en beschadigde keramiekdelen. Door met meerdere lagen Japans papier zout en vuil aan het object te onttrekken, konden ook de zoutkristallen aangepakt worden. Na gebruik van de zeep Tepol en een laatste stoomreiniging was het object klaar voor consolidering. Omdat het glazuur flink aangetast was, is het nodig zowel het glazuur als de drager te consolideren met Conserveringswerkzaamheden bij 'Britannia' in Vlissingen. Foto's Art Conservation Detail van het al gerestaureerde eerste onderdeel van het mozaïek. Object in de buitenlucht bij Katwoude voorafgaand aan de restauratie. Ethylsilicaat in oplossing van 60 °/o white spirit. Op een klein deel van het mozaïek hebben wij nu gerestaureerd. Na de conservering blijft het onzeker of het werk uiteindelijk ook gered gaat worden. Begin augustus start de demontage aan de rechterzijde van het hotel. Volgens de gemeente is er nog steeds niets zeker over het behoud van "Britannia".' Buitenkunst Een andere klus in Zeeland kreeg het bedrijf via Heemschut, een muurschildering van Peter Alma, die vier jaar geleden als wandstuk uit een schoolgebouw in Tholen werd gehaald. Het belandde in depot, maar werd eind vorig jaar herplaatst in een gemeenschapsgebouw in Tholen. Binnenkort begint de restauratie. Art Conservation restaureert ook kunst in de openbare ruimte, zoals in de Noord-Hollandse gemeente Katwoude. Het RVS-object daar staat langs de provinciale weg richting Volendam op een betonnen sokkel, tevens de uitlaat van de waterzuiveringsinstallatie. 'Na demontage hebben we diverse delen geijsreinigd. Droogijs is samengeperst koolzuurgas (CO2) in kleine korrels, het bevat geen water. Tijdens het procédé gaan de korrels over van vast naar gas (sublimatie). Het proces is bijzonder milieu vriendelijk, CO2 wordt aan de lucht onttrokken en verdampt na gebruik, er is dus sprake van koolzuurgasrecycling. De rode delen hebben we tot de grondverflaag schoongemaakt, waarna opnieuw kleur is aangebracht.' Voor objecten in de openbare ruimte is eigenlijk jaarlijks onderhoud nodig om de toege voegde waarde voor de omgeving optimaal te behouden, vindt Van Dalen. 'Kunstwerken verliezen letterlijk en figuurlijk hun waarde door slecht onderhoud.' -<é%A Het multidisciplinaire restauratiebedrijf restaureert schilderijen, lijsten, papier, sculpturen, kunst in de openbare ruimte en wandkunst (steen- en stucplafonds, mozaïeken, sgraffito's, muurschilde ringen) voor zowel musea, bedrijven, overheden als particulieren. Art Conservation, Kon. Wilhelminahaven ZZ 19, 3134 KG Vlaardingen. www.artconservation.nl augustus 2010 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 31