Tekst en foto's: Rob Lureman De Acrobaat is met behulp van een hoogwerker uit de al deels gesloopte aula gehesen. Rond het acrobatiek- en trapezenummer is een frame aangebracht. Het is een van de zes circus voorstellingen die behouden bleven. Het uit de jaren vijftig van de vorige eeuw daterende schoolgebouw moet een regionaal cultuurcentrum worden. Daarin is geen plaats voor de aula, met circusvoorstellingen, die in 1963 werd toegevoegd. De wanden waren gedecoreerd met reliëfs die in de stuccement- laag zijn uitgespaard. Deze techniek, sgraf fito, is vooral tijdens de wederopbouwperiode (1945-1965) toegepast. Bijzonder in Doetin- ehem was de inpassing van ventilatieroosters in de naar het kubisme neigende voorstel lingen. De roosters waren onderdeel van de eircustaferelen. De naam van de kunstenaar, initialen JvG of JvC, is nog steeds niet achter haald. 't Brewinc geniet geen beschermde status, ook al zijn daar pogingen toe gedaan. De gemeente wilde de handen vrij houden bij de herbestem ming tot cultuurcluster. Het complex moet onderdak bieden aan een bibliotheek en twee te fuseren regionale instellingen: het streek- arehivariaat en het Staring Instituut, dat zich sterk maakt voor behoud van het streekeigene. Zakenman Vier van de zes uitgezaagde sgraffito's zijn aangekocht door zakenman Marcel Harmsen. Drie daarvan, waaronder de fraaie olifant met mand, krijgen een plaats in de publieksruimten van door hem te ontwikkelen woonzorgcom plexen. Het vierde exemplaar, verleidingsscène van een vrouw met clown, siert straks zijn huis in Zelhem. Harmsen, geboren in het Aehterhoekse monu mentenstadje Bronkhorst, had ze het liefst alle twaalf zien bewaard. 'Maar dat lukte helaas niet.' De sgraffito met het circusorkest krijgt een plek in het stadhuis van Doetinehem dat wordt verbouwd en gerenoveerd. De zesde sgraffito, drie musicerende clowns, laat projectontwik kelaar Koopmans WAM Et Van Duren, op een opvallende plaats terugkeren in 't Brewinc. Er waren twee tegenvallers: tijdens een proefred- ding, die model stond voor de uitzaagoperatie, brak de voorstelling met een balletdanseres doormidden. Ook moest worden afgezien van de redding van 'dressuur met leeuwen', omdat bij het ventilatierooster asbest werd aange troffen. De redding van de zes sgraffito's heeft niet meer dan 23.000 gekost. Dat staat in schril contrast tot de 300.000 waarop de gemeente zich, afgaande op ervaringen elders, baseerde bij redding van alle twaalf de voor stellingen. Rob Lureman is lid van de Provinciale Commissie Overijssel augustus 2010 Heemschut 27 Toch nog zes van de twaal sgraf ito's gered

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 29