Eric Ie Gras - Heemschut Drenthe pleit voor het uit schrijven van een prijsvraag voor de invulling van het gebied van de Zuidlaarder Brink. Dat kan de cultuur historische kwaliteit van het Drentse esdorp versterken. Een dergelijk gebouw ver wacht je niet op de Zuid- laarder Brink. Toch staat het er nog. Heemschut Drenthe pleit voor het houden van een prijsvraag onder architecten om te komen tot een creatieve nieuwe invulling. Foto Casper Ie Gras NU LIJKT DIE KWALITEIT niet meer te zijn dan een toevallig Testresultaat van de economische ontwikkeling van woningen en winkels rond de Brink. Het centrum van Zuidlaren - de Brink en het gebied daar omheen - gaat flink veranderen door een aantal naar verhouding grootscha lige ontwikkelingen. Het meest ingrijpend zijn de nieuwe invullingen die nodig zijn voor een garageterrein, van het beurzencomplex van de Prins Bernhardhoeve en van het gebied achter het voormalige postkantoor. Daarnaast liggen er plannen voor de herinrich ting van de Brink zelf, waarover Heemschut Drenthe onder het motto 'Geen landingsbaan op de Brink' al eerder ernstige bedenkingen uitte. De gemeente Tynaarlo waarin Zuidlaren ligt, heeft inmiddels besloten om alle plannen als één geheel te behandelen. Dorpsgezicht Rond de Brink moeten nieuwe woningen en winkels komen. De plannen zijn omschreven in de Detailhandelsvisie Centrum Zuidlaren, die door WPM Planontwikkeling BV in opdracht van de gemeente Tynaarlo is opgesteld. In die visie gaat het vooral om kwantitatieve aspecten, om de hoeveelheden woningen en het winkeloppervlak. Kwalitatieve aspecten op het gebied van stedenbouw en architectuur en ook de invloed op cultuurhistorische waarden van de kern van Zuidlaren, worden niet genoemd. De ruimtelijke gevolgen van de oppervlakten aan winkels, woningen en parkeren zijn niet inzichtelijk gemaakt. Het feit dat de ontwikkelingen plaats zullen vinden in een beschermd dorpsgezicht en deels op de plaats waar het landgoed beho rende bij de havezate Laarwoud lag, is niet eens vermeld. Heemschut Drenthe vindt, dat de invulling van het terrein van de Prins Bernhardhoeve en het garageterrein kansen biedt om de ruimtelijke en cultuurhistorische kwaliteiten van Zuidlaren te versterken. Indien die kwaliteit niet meer is dan een toevallig Testresultaat van de economische ontwikkeling van woningen en winkels, valt het ergste te vrezen. Bewaking en versterking van de cultuurhisto rische kwaliteit van het oude esdorp Zuidlaren behoren volgens Heemschut Drenthe de eerste en belangrijkste uitgangspunten te zijn bij de plannenmakerij. Omdat andere betrokkenen, waaronder de projectontwikkelaar en de detailhandel, hun belangen met kracht zullen bepleiten, is de kans groot dat de cultuurhis torie in het gedrang komt. Creatief Heemschut doet daarom in een brief aan het gemeentebestuur van Tynaarlo het voorstel om een ideeënprijsvraag uit te schrijven onder architecten en stedenbouwkundigen. Die krijgen daarmee de kans om met creatieve plannen te komen, waarin de cultuurhistorie minstens evenveel aandacht krijgt als de com mercie. Dat dit tot aansprekende resultaten kan leiden, is al bewezen op het voormalige Kazerneterrein van Zuidlaren. Een prijsvraag voor dat gebied had nieuwbouw tot resultaat die landelijk aandacht en waarde ring kreeg. augustus 2010 Heemschut 25 Heemschut wil prijsvraag voor Brink Zuidlaren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 27