Ambitiedocument helpt uit impasse te komen Een montagefoto uit de Nieuwsbrief Oud Deventer, gemaakt door Artpollo. De illustratie geeft een realistisch beeld van de hoogte van de voorgestelde nieuwbouw in de oorspronkelijke plannen van Neutelings Riedijk. Fotomontage Artpollo Deventer gers van organisaties hebben gesproken, waar onder ook de provinciale commissie Overijssel van Heemschut. Na diverse terugkoppelingen is begin van dit jaar het ambitiedoeument 'Deventer, een bericht aan de stad' opgesteld. Perspectief Het document richt zich op de gehele binnen stad en biedt een perspectief voor alle ontwik kelingen voor een periode van zeker twintig jaar. De grote ambities blijken uit onder meer de volgende zin: 'Dit ambitiedocument geeft in hoofdlijnen aan welke maatregelen voor Deventer nodig zijn om haar elan te herkrijgen en haar vitaliteit te versterken'. In het document doen Coenen en Asselbergs voorstellen voor de huisvesting van het ambte lijke apparaat, de bibliotheek en de bereikbaar heid. Daarbij wordt ook ingegaan op eventueel herstel van de oude haven van Deventer en op het oplossen van de verkeersproblemen die het gevolg zijn van de aanlanding van de Wilhelmi- nabrug op de plek van deze voormalige haven. De brug is gebouwd in de jaren dertig van de vorige eeuw en velen betreuren nog steeds deze brute ingreep in de historische binnenstad. Belangrijk is ook het advies om het gebied bij het stadhuis niet te zwaar te program meren en, indien niet alle ambtenaren in de daar te ontwikkelen nieuwbouw Fons Asselbergs is erg enthousiast over de kansen die het ambitiedocument biedt voor Deventer. Weliswaar moet het maatschappelijk en bestuurlijk jawoord nog worden omgezet in een actieplan, maar een belangrijke eerste stap is gezet. Asselbergs constateert dat niet zelden een wethouder of zelfs een heel college verstrikt raakt in een steeds luider wordend maatschappelijk verzet tegen een ruimtelijke ingreep die naar de mening van de goegemeente onvol doende recht doet aan de omgeving of die in andere opzichten te ver gaat. Grote vraag is dan, hoe uit een derge- passen, naar een tweede locatie te zoeken. Bijzonder aansprekend in dit ambitiedoeument is de benoeming van ruimtelijke dissonanten in de binnenstad en voorstellen om deze aan lijke impasse te komen. Het ambitiedocu ment is dan een goed instrument om in een volstrekt openbaar, interactief proces na te gaan en goed te formuleren wat het bestuur als initiatiefnemer en opdracht gever eigenlijk wil en waarom. Voorwaarde voor de nodige impact van een dergelijk document is, dat het bestuur open staat voor nieuwe inzichten en mogelijkheden. En dat ook het verzet even de barricades met rust laat en belang hecht aan een duurzame oplossing die meer biedt dan het gelijk van een partijdig belang. Zonder con structief klimaat kan niet gewerkt worden aan een gemeenschappelijk perspectief. augustus 2010 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 25