Ambitiedocument binnenstad Deventer schept goede kansen voor erfgoed Het was nu voor iedereen dui delijk dat het nieuwe gebouw een enorme impact zou hebben op de historische binnenstad Jan Jaap de Kroes - In Deventer is zieht op een goede ontwikkeling van de binnenstad voor de komende twintig jaar. Dit is het gevolg van een storm van kritiek op een plan voor grootschalige huisvesting van alle ambtenaren in de Deventer binnenstad. Er werd in 2009 een nieuw college van B Et W gefor meerd nadat het oude opstapte. Begin dit jaar werd een uitweg gevonden in een ambitiedocument. Dat regelt de ambtenarenhuisvesting en benoemt de sterke en zwakke punten van diverse ontwikkelingen in het stadscentrum. IN 2004 IS DOOR DE GEMEENTE Deventer in samenwerking met alle betrokkenen een visie ontwikkeld voor het zuidelijk deel van de binnenstad. Daarin werd veel aandacht besteed aan de huisvesting van de ambtenaren en de bibliotheek achter en naast het stadhuis aan het Grote Kerkhof. Een van de uitgangspunten in de Visie Binnenstad Zuid was een maximaal bouwvolume van circa 12.000 m2 op deze locatie. Twee jaar later bevatte het gekozen ontwerp van Neutelings Riedijk circa 18.000 m2, omdat de gemeente inmiddels had besloten alle ambtenaren hier te huisvesten. Dit leidde tot meer volume onder de grond, en hoger bouwen dan in het beschermd stadsgezicht passend is. Positief aan het plan was wel de heldere vorm en het behoud van diverse bestaande gebouwen aan de randen van het plan. Belang rijke minpunten waren er ook: De nokhoogte van de nieuwbouw zou net zo hoog worden als die van de Lebuïnuskerk en daarmee concurreren in het unieke stadsprofiel. Ondergronds bouwen zou de archeologische waarden in het gebied verstoren, en de stabili teit van de monumentale gebouwen rondom de nieuwbouw bedreigen. De in- en uitrit van de parkeergarage midden op het Grote Kerkhof en direct naast de kerk zou het aanzicht van het plein verstoren en leiden tot meer verkeer in de binnenstad. Draagvlak Bijna driejaar lang zijn velen in Deventer daarna bezig geweest het stadsbestuur te overtuigen dat het plan van Neutelings Riedijk onwenselijk was. De Stichting Oud Deventer publiceerde daartoe montagefoto's om aan te tonen hoe dominant de nieuwbouw zou worden in het stadsgezicht van Deventer. Deze informatie werd aanvankelijk door de gemeente afgedaan als overdreven, maar uiteindelijk is de proef op de som genomen door een Zeppelin op te laten om de werkelijk hoogte van het bouwplan te simuleren. De foto's van Oud Deventer bleken correct te zijn en het was nu voor iedereen duidelijk dat het nieuwe gebouw een enorme impact zou hebben op de historische binnenstad. Intussen was het draagvlak onder de bevolking en de politiek aan het afnemen. Dit leidde tot een definitieve breuk in het college van B Et W in het voorjaar van 2009. Op 1 juli 2009 trad een nieuw college aan. In het akkoord van dit col lege staat dat 'het raadsvoorstel voor het Huis van Deventer wordt ingetrokken'. Het plan voor het stadskantoor was vastge lopen door een gebrek aan draagvlak. Dit kwam mede door het ontbreken van een gemeen schappelijke visie op de toekomst van de bin nenstad en door een gebrek aan vertrouwen. In het najaar van vorig jaar is daarom aan architect en voormalig rijksbouwmeester Jo Coenen en Fons Asselbergs, de voormalig rijks adviseur voor het cultureel erfgoed, opdracht gegeven om een advies op te stellen over hoe het nu verder moet met de binnenstad van Deventer. De adviseurs kozen voor een interactieve werk wijze, waarin zij met heel veel vertegenwoordi- 22 Heemschut augustus 2010 Draagvlak voor nieuwe visie centrum Deventer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 24