Van Loghem liet zich inspireren door plaatselijke boerenarchitectuur Het trafohuisje van Van Loghem aan de rand van het al jaren braakliggende bouwterrein in Uithoorn. Op de achtergrond het uit 1834 stammende rijksmo nument de Thamerkerk. Eigenlijk zou het trans formatorhuisje ook een monumentenstatus moeten hebben. Foto: Peter Schat P.E.N. tegeltableau en het nog bestaande kerkaehtige gebouw in de Van Meetelenstraat, waarop naast het tegeltableau als opschrift prijkt: 'Uithoorn 1'. Van Loghem voerde het uit in de stijl van het ambachtelijk rationalisme van Berlage, de inspirator uit zijn beginjaren. Later werd Van Loghem een welhaast militante vertegenwoor diger van het Nieuwe Bouwen als reactie op de architectuur van Berlage. Een uitspraak die de idealist Van Loghem het meest typeert: 'Bouwen is een roeping vervullen, die de mens heid tot dienst kan zijn.' In 1918 kreeg Uithoorn een bovengronds elektriciteitsnet, vandaar de keuze voor de kerkvorm. De toren is 10,5 meter hoog en gedekt met een zadeldak met grote wolfs- einden. De oorspronkelijke rode, onverglaasde Hollandse dakpannen zijn bij een restauratie in 1975 vervangen door zwarte pannen. Op de tweede verdieping in de toren zit een betonnen kozijn waardoor zes elektraleidingen indertijd het gebouw verlieten. Liet lage voorgebouw heeft een halve mansardekap. Het zit als een klein schip tegen de toren aangeplakt. In het ontwerp uit 1918 was het schip eens zo lang gedacht, waardoor het gebouw qua verhouding nog meer op een kerk zou lijken. Engagement Ondanks dat Van Loghem voor welgestelden de ene villa na het andere landhuis ontwierp, sprak het socialistische gedachtegoed hem aan. Het bouwen van kapitale villa's lijkt moeilijk te rijmen met Van Loghems antikapitalistische en socialistische houding. Maar het op integere wijze bouwen van dergelijke huizen, die har monieerden met de omgeving en als het ware het karakter en de levenswijze van de bewoners weerspiegelden, gold in het begin van de 20ste eeuw als een ethische daad. Met zijn vertrek naar Siberië in 1926 gaf Van Loghem uiting aan een politiek en sociaal engagement. Hij kreeg in Siberië de leiding over de ontwikkeling van een industrieel areaal rond Kemerovo (zie Heemschut december 2009 pagina 29 e.v.). Hoewel Van Loghem in deze mijnstad veel uit de grond heeft gestampt - zoals een reeks woningen, een badhuis en een coöperatiegebouw - zijn lang niet al zijn ontwerpen verwezenlijkt. Uiteindelijk zou Van Loghem, zoals tientallen idealistische westerlingen vóór hem, teleurgesteld raken in het staatssocialisme. Bij terugkeer in Nederland in 1927 vestigde Van Loghem een eenmansbu- reau in Rotterdam in het zogeheten Witte Huis, de eerste 'wolkenkrabber' van Nederland. Hij overleed in 1940 op 58-jarige leeftijd. P. Schot is lid von dc commissie Noord-Holland von de Bond Heemschut en lid von de gemeen telijke monumentencommissie von Uithoorn augustus 2010 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 19