Zorgen over toekomst van 'kerktorentje van Pisa' in Uithoorn Peter Schat - Naast de zware metalen deur zit een tegeltableau met de letters PEN. Het verraadt waar het bakstenen gebouwtje voor wordt gebruikt, namelijk door het elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Wie de afkorting niet kent ziet er een miniatuur godshuis in, met PEN als een ter ziele gegaan kerkgenootschap. r.T- HET GEBOUW BEVINDT ZICH in een weinig florissante toestand. Als een Toren van Pisa staat het flink uit het lood, verborgen achter de woningen aan de Burgemeester Van Meetelenstraat in Uithoorn. Omdat het aan de andere zijde aan een al jaren braakliggend terrein grenst - in de vorige eeuw stond hier nog 'De Bacon', Uithoorns vleesverwerkende industrie - is het vanaf deze kant goed zicht baar. Voorbijgangers houden hun hart vast. Hoe lang zal het transformatorhuisje nog overeind blijven tussen dat rijtje schuren, tuinhuisjes en garages? De commissie Noord-Holland van Bond Heemschut en de gemeentelijke monumenten commissie delen de zorg van de passanten en omwonenden over dit PEN-huisje. Op 31 juli 1918 kreeg het Provinciaal Electrieiteitsbedrijf Noord-Holland vergunning het transforma torhuisje te bouwen. Als zodanig is het nog steeds in bedrijf, zij het dat de huidige eigenaar Alliander heet. Het transformatorhuisje ver dient om historische en architectuurhistorische redenen een plek op de gemeentelijke monu mentenlijst, is de mening van beide commissies. Tekening van de noordwestgevel van het trafohuisje in Uithoorn. Utiliteitsbouw Het is in Uithoorn het enige restant van industrieel erfgoed van het elektriciteitsbedrijf uit het begin van de twintigste eeuw en een zeldzame representant van het werk van archi tect J.B. van Loghem (1881-1940) in ons land. Volgens een woordvoerster van netbeheerder Alliander is er nog geen besluit genomen over de toekomst van het trafohuisje. Naar verwach ting wordt het voor het elektriciteitsbedrijf overbodig, als er in de wijk die op het braaklig gende terrein verrijst een nieuw transforma torstation komt. De commissies vestigen hun hoop op een vorm van hergebruik, voorlopig is het afwachten of en wanneer de bouw op gang komt. Johannes Bernardusvan Loghem werd in Haarlem geboren. Na de HBS studeerde hij bouwkunde in Delft bij H.J. Evers en J.F. Klinkhamer. In 1909 vestigde Van Loghem zich als zelfstandig architect in Haarlem. Hij kreeg er direct grote opdrachten, voornamelijk voor utiliteitsbouw en woonhuizen. Met het uitrollen van een elektriciteitsnet over ons land ontstond vraag naar nieuwe, andersoortige bouwwerken als elektriciteitscentrales en trafo huisjes. Met name de Kennemer Electrieiteits Maatschappij (KEM), die later opging in PEN, werd klant bij Van Loghem. In zijn nalatenschap zijn honderd ontwerpen van trafohuisjes over geleverd. In Noord-Holland zijn er tussen 1914 en 1919 tachtig gerealiseerd. Accepteren Naast hun zakelijke kern laten zij een verwar ring van stijlen zien: elk huisje ziet er anders uit. Van Loghem liet zich inspireren door plaatselijke boerenarehitectuur, klassieke vormen en moderne elementen en paste daar naast elk ontwerp aan de omgeving aan. Het verhaal daarachter is, dat zijn ontwerpen voor noviteiten als trafohuisjes makkelijker zouden worden geaccepteerd. Een eeuw geleden was er weerstand tegen de horizonvervuiling door elektriciteitspalen. Vergelijkbaar met die jegens windturbines anno nu. In de gemeente Uithoorn zijn twee trafohuisjes van Van Loghem gebouwd. Een reeds ver dwenen exemplaar in de buurtschap De Kwakel 16 Heemschut augustus 2010 imti.H 1 iii ii 'Mimi n».'iliiiini'if tn» Trafohuisje moest zich voegen in dorps milieu

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 18