Het opgeknapte, bij de ingang van de Ambts begraafplaats gelegen graf monument voor H.J. Eerligh. Het gietijzeren sierhek (met granaatappels en pijlpunten) is deels verdwenen. De Stadsbegraafplaats was verworden tot een vuilnisbelt en hondenuitlaatplaats, waar zwervers een hangplek vonden. Op de begraafplaats van de in 1920 met Stad Doetinehem samengeklonken gemeente Ambt Doetinehem was het niet beter. Bierblikjes, petflessen en lege boterhamzakjes bepaalden het sfeerbeeld. Het werd bovendien een 'spannende' hangplek voor de schooljeugd. Buurt bewoners en een wijkvereniging liepen er tegen te hoop. Anno 2010 is sprake van verbetering. De overlast op beide begraafplaatsen is verminderd door het zichtbare onderhoud, de plaatsing van prullenbakken en verbeterd toezicht. Ornamentiek De Stadsbegraafplaats is voor Wolter Coops his torische grond. Hij troont de bezoeker mee naar de zerk van voorvader vice-admiraal Herman H.Th. Coops (1793-1865), die een plan maakte voor de Nederlandse kustverdediging en drager was van de militaire Willemsorde. Diens overwoekerde rust plaats wacht nog een opknapbeurt, maar nazaat Wolter heeft geduld. Een andere met de militaire Willemsorde begiftigde officier heeft meer geluk. De omgevallen zerk van KNIL-majoor N.H. Kornelissen (1825-1888) staat na de klussendag weer fier overeind. Het zijn maar twee van de klinkende namen die hier een laatste rustplaats vonden. Aansprekend is de tekst op het graf van de familie Westerbeek van Eerten, dat een lig gende en staande zerk telt. De nagedachtenis aan de dominee (1817-1888) wordt verbeeld met opschriften als 'Een dienstknecht des Heeren die lang en trouw heeft gearbeid' en 'Dankbare hulde van vele Gemeenteleden aan hun ontslapen leeraar en vriend'. De staande zerk behoort, door z'n orna mentiek, tot de fraaiste gedenktekens op de verder sobere dodenakker. Twee ineengrijpende handen geven uiting aan de liefde en verbondenheid tussen man en vrouw, terwijl een laurierguirlande onver gankelijkheid en eeuwig leven symboliseert. Natuurlijk verval Op de tussen 1829 en 1920 in gebruik zijnde Ambtsbegraafplaats liggen minder prominenten. Niet onvermeld mag het graf blijven van A.H. baron van Diest (1765-1858), schout en schepen van Ambt Doetinehem, bewoner van het landgoed De Kruisberg (het latere Rijks Opvoedings Gesticht). Hij schonk bij zijn overlijden de her- Stichtingssecretaris Wolter Coops vertelt stagiaire Maud van Sonsbeek van de gemeente Doetinehem over zijn voorvader (vice-admiraal Herman Coops) die op de Stadsbegraafplaats ligt. De weer aan elkaar gelijmde zerk van schout bij nacht Schroder, die door Nederland uitgeleend was aan Pruisen om aldaar de marine op poten te zetten. 14 Heemschut augustus 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 16