Twee vervallen begraafplaatsen in Doetinchem opgeknapt 'Hier ligt de geschiedenis van Doetinchem. Dat mag best uitgedragen worden' Heemschut schoot in Doetinchem acht jaar geleden te hulp bij een reddingsactie voor twee historische begraafplaatsen. Anno 2010 is de verloedering tot staan gebracht en is de restauratie ingezet. Er is een actieve stichting met vrijwilligers die zich om beide dodenakkers bekom mert en de historische betekenis ervan breed wil uitdragen. Tekst en foto's Rob Lureman HET KLINKT MISSCHIEN wat oneer- biedig, maar de admiraal ligt er weer prachtig bij.' Wolter Coops kan een glimlach niet onderdrukken als hij de opmerking hoort. De natuursteenspecialisten, die op de Stads- begraafplaats hun werk doen, zijn trots op het zojuist herstelde grafmonument van een inmid dels vergeten beroemdheid. De admiraal in kwestie is Jan Schroder (1800- 1885), een Nederlandse sehout-bij-naeht, die werd uitgeleend aan het koninkrijk Pruisen en het daar tot admiraal en minister van marine bracht. Omwille van zijn jong overleden Doetin- ehemse echtgenote wilde de geboren Vlis- singer beslist in Doetinehemse aarde begraven worden. Coops (66) kent de geschiedenis van haver tot gort. Hij helpt niet alleen als vrijwil liger bij het onderhoud op het kerkhof, maar is ook secretaris van de Stichting Behoud Stads en Ambtsbegraafplaats Doetinchem. De gebroken hardstenen zerk waaronder het gebeente van Schroder rust, bestond langer dan dertig jaar uit twee helften die steeds verder uit elkaar weken. Nu zijn ze recht gelegd, van een nieuw fundament voorzien en aan elkaar gelijmd. Op orde De in 1829 geopende en in 1892 alweer gesloten Stadsbegraafplaats van Doetinchem is niet langer toonbeeld van verval en vandalisme, maar van herstel. Dat komt door Coops en andere vrijwilligers die de funeraire historie van Doetinchem zichtbaar en toegankelijk willen maken. SGhs Grafmonument Westerbeek van Eerten met lau rierguirlande en twee ineengrijpende handen. Omgevallen zerken worden rechtgezet en delen van gietijzeren hekken, die uit elkaar waren gevallen of getrokken, zijn veilig gesteld voor restauratie. De belangrijkste graven worden ontdaan van mos en andere woekering die namen en teksten aan het oog onttrekken. 'Je kunt weer lezen wie er ligt,' zegt Coops. Ook het groen van de omgeving wordt op orde gebracht. Sinds de oprichting in 2006 van de Stichting Behoud Stads- en Ambtsbegraafplaats, beide zijn gemeentelijk monument, was er sprake van incidenteel onderhoud, maar dat liep niet in de pas met de gevolgen van verwaarlozing en vernielzucht. De grote opknapbeurt, op basis van adviezen van het Monumenten Advies Bureau (Nijmegen), begon mei dit jaar. De klussendag van de gemeente Doetinchem werd gevolgd door restauratie van een tiental graven dat door een slechte conditie verloren dreigde te gaan. Het graf van Schroder op de Stadsbegraafplaats was er zo een, net als de laatste rustplaats op de Ambtsbegraafplaats van oud-wethouder en apotheker H.J. Eerligh (1792-1874). Het resultaat van de inzet van meer dan vijftien vrijwilligers mag er zijn. Onder aanvoering van wethouder Drenth, die naast het Ambtskerkhof woont, kreeg de eerste de beste klussendag veel aandacht in de media. 'We zijn klaar voor de Open Monumentendag', constateert Coops als hij het thema van dit jaar 'De smaak van de negentiende eeuw' ter sprake brengt. Uitlaatplaats Hoe anders was de situatie negen jaar geleden. 'Deze rustplaats is een admiraal onwaardig' kopte de Gelderlander in december 2001. De aanleiding was een brandbrief van de histo rische vereniging Deutekom, waar Heemschut en vereniging De Terebinth zich vol overtuiging achter schaarden. augustus 2010 Heemschut 13 S'' rdriist xfri dws T<ë:W r- Tic ||u h nr.ï -LT V \]Y De admiraal ligt er weer prachtig bij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 15