Heemschut Actief Groningen Park van Groot Bronswijk vernield Limburg Herbestemming en restauratie kasteel? Delfzijl. Ontwerp woongebied Groot Bronswijk. Het park wordt ingericht als woongebied voor 1200 arbeiders die in de Eemshaven gaan werken aan de bouw van de nieuwe elektriciteits centrales. Daarbij zouden parkaanleg en bomen worden ontzien. Uit onderzoek door een deskundige van de Bomenstichting blijkt echter dat een groot aantal bomen gekapt zal worden of dood zal gaan als gevolg van graafwerk en het transport van aarde en zand over de paden van het park. Ook het ontwerp van het park wordt aangetast. Het park van Groot Bronswijk heeft cultuurhistorische waarde. Het is ontworpen vanaf de jaren '30 van ded vorige eeuw door leden van de bekende familie Vroom. Het park vertelt het verhaal van de bewoners van Groot Bronswijk die hier jarenlang verpleegd werden en hier begraven liggen. De landschappelijke waarde bestaat vooral uit de slingerende vormen, groepjes van bomen en struiken in de open ruimte, doorkijkjes en solitaire bomen naar Engelse landschapsstijl volgens het Groningse model. Er staan veel bijzondere bomen die Groot Bronswijk status verlenen. Hier staan bomen die zeldzaam zijn in deze omgeving. Dit park is uniek in Noord-Groningen. Dit gebied beschikt weliswaar over fraaie borgtuinen en boerderijtuinen, maar er is slechts één sanatoriumtuin. Intussen blijft de kap doorgaan. Tineke Vooijs Delfzijl - De Provinciale commissie van Heemschut heeft een brief geschreven naar B Et W van de gemeente Delfzijl over de bomenkap op het terrein van de voormalige psychiatrische inrichting Groot Bronswijk te Wagenborgen, gemeente Delfzijl. Heel - Kasteel Heel in het gelijknamige Limburgse dorp staat reeds geruime tijd leeg. Het kasteel vormde tot de negentiger jaren de kern van Huize Sint Anna, een klooster en zorginstelling voor gehandicapte vrouwen en is in de jaren negentig overgegaan naar stichtingen met lekenpersoneel. Voor de bewoners werden moderne paviljoens gebouwd. Een makelaar wilde in het kasteel woningen voor ouderen bouwen. Deze plannen gingen echter niet door. De verloedering wordt in het dorp met lede ogen gevolgd. In september riep de Geschied- en Heemkundige Kring 'Het land van Thorn' het col lege van B Et W van de gemeente Maasgouw op er voor te zorgen dat dit erfgoed niet verloren gaat. De Kring doet een aantal voorstellen voor herbestemming, uiteenlopend van zorginstelling en woonruimte voor ouderen, tot museum of archief. De gemeente reageerde positief. De Monumentencommissie is onder de indruk van zowel het kasteel inclusief de neo-romaanse kapel als de vroeg 20ste-eeuwse vleugels. De gebouwen, de omgeving en de zichtlijnen nodigen uit om op een kwalitatief hoogstaande manier om te gaan met de nadere invulling, waaronder ook nieuwbouw. Het advies van de Monumenteneommissie is door het gemeentebestuur onverkort overgenomen, met ais gevolg dat Maasgouw een bureau opdracht heeft gegeven een cultuurhistorische analyse en waardenstelling te ontwikkelen. Heemschut volgt het proces met grote belangstelling. Ad Bokhorst 6 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 8