Zuid-Holland Cultuurhistorische belangen onvoldoende beschermd 4 Ambassade VS gemeentelijk monument De 16 topgebieden van Zuid-Holland. Den Haag - Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland zet onvoldoende in op bescherming van cultuurhistorische belangen in de provincie. De provincie die zegt pal te staan voor behoud van de Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS) verzuimt in de ontwerp-structuurvisie en de bijbehorende ontwerpverordening dat ook daad werkelijk te doen. Een provinciale structuurvisie met verordening is als leidraad voor de gemeentelijke structuurvi sies en bestemmingsplannen van groot belang. In een uitgebreide zienswijze heeft Heemschut haar visie over de beide ontwerpen aan de pro vincie kenbaar gemaakt. In de zienswijze beperkt Heemschut zich daarom tot de hoofdlijnen (zie www.heemschut.nl, onder Zuid-Holland voor de uitgebreide visie). Hoewel de cultuurhistorie regelmatig in verschillende verbanden wordt aangehaald, mist Heemschut een duidelijke zekering van de cultuurhistorische belangen. Dit staat haaks op het MoMo beleid van de rijksoverheid waarin de cultuurhistorie als leidinggevend in het ruimte lijke ontwikkelingsproces staat. In de verorde ningen wordt tot nu toe alleen de molenbiotoop als deelbelang geborgd. Zonder voldoende juridische verankering blijft men bijna voorspelbaar grotendeels hangen in intenties. Door niet de CHS in de ontwerp- visie op het eerste plan te zetten ontstaat een soort vlekkenplan, met leemtes daartussen die vogelvrij lijken. Deze versplintering gaat ten koste van grotere structuren en ensembles die het geraamte van de CHS vormen en daarom juist als provinciaal belang gekenmerkt en beschermd dienen te worden. De 16 topgebieden waarin 13 kroon juwelen van het Zuid-Hollandse landschap zijn aangegeven zijn omschreven in regioprofielen en in kaart en tekst nader uitgewerkt (zie www.heemschut.nl). Ondanks het ruimschoots aangetoonde belang mist Heemschut ook hier een duidelijk handvat in de twee ontwerpen om deze doelstelling te realiseren. Daarnaast wijst Heemschut er op, dat deze regioprofielen slechts een onderdeel vormen van de Cultuurhistorische Hoofdstruc tuur van Zuid-Holland en dat deze regiopro fielen niet alle onderlinge relaties dekken. De cultuurhistorische waarden van de waterlopen als de Vliet, waarlangs de landgoederenzone, de Weipoortsche Vliet, de Meije en Vlist, houden niet op aan de grenzen van de opgestelde regio profielen. De gebieden en de waterstructuur vormen één sluitend geheel. De paragraaf 'Openheid' is waarschijnlijk één van de krachtigste uit de hele ontwerp structuur visie. Concreet beleid is echter niet tot nauwe lijks uitgewerkt, terwijl openheid een kwetsbare kernkwaliteit en een schaars goed is in de volle provincie. Handhaving daarvan betekent het respecteren van cultuurhistorische waarden. Dat raakt de visies ten aanzien van hoogbouw, wind- turbinebeleid, landgoederenbiotoop, intensive ring en transformatie van stedelijk gebied. Heemschut pleit in de zienswijze dat er een duidelijk provinciaal beleid geformuleerd moet worden met betrekking tot leegstand. Ontegen zeggelijk is dit een provinciaal belang vanwege de schaarse ruimte. Leegstand is volop aanwezig en tast niet alleen de kwaliteit van bebouwing aan (verloedering), maar zorgt indirect voor onnodige druk op stedelijk en landelijk gebied. Verder moet voorkomen worden dat monumen tale of beeldbepalende bebouwing bij functie verlies teloor gaat. Bijtijds reageren en antici peren betekent in dit geval ook dat naar een passende herbestemming wordt gezocht. Ewout van der Dussen en Gert l/os Den Haag, de ambassade van de Verenigde Staten, ontworpen door Breuer. Foto archief Heemschut Den Haag - Goed nieuws over het gebouw van de Amerikaanse ambassade. In meerder heid heeft het college van B Et W besloten de officiële aanwijzingsprocedure te starten om de Amerikaanse ambassade op de gemeen telijke monumentenlijst te plaatsen. Eerder was het besluit uitgesteld, om een uitgebreide openbare consultatieronde te kunnen houden. Een kleine meerderheid van de 423 individuele reacties sprak zich uit voor behoud van het door architect Breuer ontworpen gebouw. De geraadpleegde organisaties, zoals De BNA Kring Haaglanden, DoCoMoMo Nederland en het Haags Monumentenplatform, spraken zich ook uit voor behoud. Na dit door Heemschut voorgestelde besluit begint nu een studie naar een passende (her)bestemming van het gebouw. Daarvoor zijn al vele suggesties gedaan, van Huis van de Democratie, een design- en stoelen museum tot nieuw onderdak voor de Hoge Raad. Ewout van der Dussen april 2010 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 7