Literatuur Colofon Industria in Heemschut M.E.Hummelen: DRU-fabriek; droom in bedrijf. Hoog-Keppel, Boeksehap, 2009. 96 blz., ill. ISBN 978-94-90357-01-6. Prijs: 24,95. Op 24 oktober 2009 opende koningin Beatrix het gerenoveerde fabriekscom plex van de voormalige DRU-fabrieken in Ulft. Ter gelegenheid hiervan werd het eerste exemplaar aan de koningin uitgereikt van het boek 'DRU; droom van een fabriek'. In deze publicatie wordt de transformatie van een oud fabriekscomplex tot modern cultureel centrum beschreven. De DRU-fabriek is een van de oudste ondernemingen van ons land. Het bedrijf startte in 1754 als ijzergieterij, aangedreven met water kracht uit de rivier de Oude IJsel. Het bedrijf werd in 1774 overgenomen door burgemeester Diepenbrock en apotheker Reigers, en groeide uit tot een groot metaalbedrijf onder de naam DRU (Diepenbrock Et Reigers Ulft). Het bedrijf werd beroemd met de fabricage van de bekende oranjekleurige emaille potten en pannen. Later werden ook badkuipen, haarden en kachels gepro duceerd, tot de sluiting van het bedrijf in 1999. Voor de leegstaande fabrieksgebouwen, voor een deel nog daterend uit 1900, werd een herbestemmingconcept ontwikkeld door BOEI (Nationale Maatschappij tot Behoud, Exploitatie van Industrieel Erfgoed). Van het DRU-complex werden in 2003 zeven fabrieksgebouwen op de lijst van rijks monumenten geplaatst. Vanaf 2008 wordt gewerkt aan de grootscheepse renovatie van het fabriekscomplex. Voltooid is de renovatie van het por tiersgebouw, dat een nieuwe bestem ming heeft gekregen als cultureel cen trum, met behoud van de industriële uitstraling. In het complex werden een bibliotheek, een popcentrum, een theater, een kunstgalerie, oefenruimtes en een café gerealiseerd. In het boek wordt het renovatieproces helder beschreven. In een inleidend hoofdstuk komt de geschiedenis van de fabriek aan bod, met historische foto's uit het begin van de twintigste eeuw. In het tweede deel van het boek worden de nu gerenoveerde fabrieksgebouwen in beeld gebracht, met aandacht voor het exterieur en het interieur. De tekst wordt afgewisseld met een groot aantal prachtige kleurenopnamen van hoge kwaliteit. Het boek geeft een zeer compleet beeld van een van de meest grootschalige voorbeelden van herbe stemming van fabriekscomplexen in Nederland. De laatste jaren verschijnen veel boekwerken naar aanleiding van gerealiseerde herbestemmingprojecten van industrieel erfgoed, het DRU-boek is een absolute aanwinst binnen dit genre. Jos Lammer en Matt Dings: Het nieuwe leven van Strijp. Eindhoven, Uitgeverij Per Se, 2009. 128 blz., ill., bijlage: plat tegrond met alle industriële gebouwen van Strijp S. ISBN 978-90814449-1-0. Prijs: 37.. De grote Eindhovense fabriekswijk Strijp S ondergaat de laatste jaren een transformatie van industriegebied naar een moderne stadswijk, waar dui zenden mensen zullen werken, wonen en hun vrije tijd doorbrengen. Een intrigerend gebied met imponerende industriële monumenten, gebouwd in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw voor het Philips-eoncern. Belangrijke industriële parels in deze unieke fabriekswijk zijn onder meer het Klokgebouw, het Veemgebouw en de Hoge Rug, een langgerekt in beton opgetrokken fabriekscomplex dat is ontworpen door architect Dirk Roosenburg. Deze imponerende fabrieksgebouwen vertonen grote overeenkomst qua stijl en type met de bekende Lichttoren en de Witte Dame aan de Emmasingel, bedrijfspanden van Philips die al in een eerder stadium zijn gerenoveerd tot cultuurcentrum en centrale bibliotheek. Het aansluitende gebied van Strijp S is sinds 2004 volop in ontwikkeling, waarbij de industriële monumenten een nieuwe functie krijgen en worden gecomplementeerd met eigentijdse nieuwbouw, met de nadruk op moderne design en eigentijdse cultuur. Foto journalist Jos Lammers en verslag gever Matt Dings volgden de eerste wervelende jaren van het stadsdeel in ontwikkeling. Vanaf de start van de werkzaamheden legden beide Eindhovenaren vast hoe het immense industrieterrein wordt omgebouwd tot een modern stadshart. Rond 2020 zullen duizenden Eind hovenaren in het vernieuwde Strijp S wonen, werken en er hun vrije tijd doorbrengen. In negen hoofdstukken met kleurenopnamen passeert een lange stoet kunstenaars, sporters, ontwerpers, bouwvakkers, klimmers, filmmakers, theatermakers en feestvierders: zij zijn de gasten en nieuwe gebruikers van Strijp S. Het boek begint met een weergave van de vele plannen en experimenten die de afgelopen jaren door archi tecten en stedenbouwkundigen zijn ontwikkeld voor het gebied. Daarnaast geven acht waarne mers en betrokkenen in beknopte interviews hun kijk op veranderend Strijp S. Het oblong formaat boek is opval lend vormgegeven, de prachtige kleurenopnamen zijn van hoge kwaliteit. Het accent ligt op de fotografie van de mensen die in het complex een rol spelen van bewoner, feestvierder, kunstenaar en theatermaker, waardoor het boek een sterk artistiek gehalte heeft. Voor de liefhebber van industriële architectuur biedt het boek echter een bescheiden bijdrage. Daarvoor kan men beter terecht bij het in 2002 uitgegeven fotoboek 'Complex Strijp S/T/R', van fotograaf Norbert van Onna, een voor Nederlandse begrippen zeldzaam hoogtepunt in heden daagse industriefotografie. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 50