Een nieuwe bestemming Voorwo Inhoud Heemschut in de prijzen! Heemschut is al bijna honderd jaar gespecialiseerd in het opkomen voor de gebouwde omgeving en het landschappelijke erfgoed. Van de vrijwil ligers die in de provinciale commissies actief zijn vraagt dat veel kennis en creativiteit om te kunnen behouden wat er is. De wetgever helpt mee, maar een grote alertheid blijft geboden. Heemschut is enorm in het zonnetje gezet door de BankGiro Loterij. Tijdens het GoedGeldGala ontving onze vereniging het fantastische bedrag van 200.000 euro voor het komende eeuwfeest in 2011. Met deze bijdrage kunnen we een groot deel van onze geplande activiteiten uitvoeren! Hierbij mede namens het bestuur onze grote dank aan dé cultuurloterij van Nederland. Speelt u al mee? De zaal met bovendeurstukken naar prenten van G.B. Piranesi, die J.F.W van Spaen mee nam uit Rome van zijn Grand Tour. Foto Marco de Nood Het krijgen van zo'n mooi bedrag is niet alleen een opsteker voor onze activiteiten, maar ook voor alle vrijwilligers die bij Heem schut actief zijn. Zij staan steeds weer op bres voor ons bedreigde erfgoed. In deze uitgave vindt u onze nieuwste folder bijgesloten. In de top 10 bedreigd erfgoed ziet u waarom ons werk nog steeds noodzake lijk is. Wij vragen u deze folder te geven aan uw vrienden of kennissen, en hen te wijzen op Heemschut. Leden werven nieuwe leden, en nieuwe leden hebben we voor ons jubileum in 2011 hard nodig. Tot slot nog een televisietip. Op 14 april kunt u tijdens een zinderende finale stemmen welk pand het Mooiste Pand van Nederland wordt. Ook hier draagt de BankGiro Loterij financieel bij, en wel heel specifiek aan de restauratie van één monument. De beloning voor alle inspanningen de afgelopen weken is maar liefst een miljoen euro. We zijn benieuwd welk pand na de kerk van Vierhuizen, de molen van Goidschalksoord en de Openluchtschool in Amsterdam dit jaar wint en gerestaureerd gaat worden! Alleen door herontwikkeling en herbestemming kan een monumentaal gebouw of een omgeving veel, zo niet alle historische en culturele waarde behouden. Nu is het zo, dat niet elk buiten, niet elke fabriek of kerk te hergebruiken is als podium voor kunst en cultuur. Vaak is het schip peren tussen het optimale en het haalbare. En de kunst bij dat geschipper is het erfgoed niet te laten verwateren. In Heemschut drie artikelen die de mogelijk heden voor herbestemming uitdiepen. En een fotoreportage van wat er behouden kan blijven onder ideale omstandigheden. Kasteel Biljoen is een plaatje! Herbestemming staat of valt echter mede met de inbreng die gemeenten kunnen leveren aan het beschermen van het monumen tale verleden. In veel plaatsen lopen de amb tenaren al heel snel aan tegen de grote beper kingen in de personele omvang. Karei Loeff directeur 2 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4