Noord-Holland Annie M.G. Sehmidt-museum Zuid-Holland Zwarte Tulp voor winnende bollenschuur Beeld: Arons en Gelauff Architecten, opdrachtgevers: AM De Alliantie i.s.m. stichting Annie M.G. Huis en restaurant Praq. Amsterdam: Op het Zeeburgereiland ten oosten van Amsterdam staat de voormalige gemeentelijke rioolwaterzuivering. Opvallende elementen in dit complex zijn de twee grote betonnen silo's, waarin vroeger afvalwater werd opgeslagen. Het complex is al geruime tijd buiten bedrijf en sinds kort worden plannen ontwikkeld om er het Annie M.G. Schmidt-museum in onder te brengen. Hiervoor is door de gemeente Amsterdam een prijs vraag uitgeschreven. Uit de dertig inzendingen is het plan van Architectenbureau Arons en Gelauff als winnend ontwerp tevoorschijn gekomen. In de silo's komen verdiepingen, waar onder meer een theater, een speeltuin, een bios coopzaal en een tentoonstellingsruimte worden ondergebracht. Op het dak van een van de silo's komt een grote speeltuin met een hek, waarin elementen die verwijzen naar het populaire boek 'Pluk van de Petteflet'. In het museumdeel zal de collectie, bestaande uit de nalatenschap van Annie M.G. Schmidt worden ondergebracht in een vaste opstelling. De collectie wordt nu beheerd door de zoon van Annie M.G. Schmidt, Flip van Duijn. Het ligt in de bedoeling het museum in 2012 te openen, mogelijk zal een deel al worden opengesteld in 2011, ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van de beroemde kinderboekenschrijfster. Sassenheim, bollenschuur Molenstraat. Foto PR Sassenheim De Zwarte Tulpprijs 2009 is uitgereikt aan de heer en mevrouw Van Nieuwkoop, omdat zij de voormalige bollenschuur aan de Molenstraat 4 in Sassenheim hebben gerestaureerd en een nieuwe bestemming hebben gegeven. Wethouder G. van der Meer van de gemeente Teylingen overhandigde de prijs op 9 december aan de trotse eigenaar. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt in het kader van het Project Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed. Het is de zevende keer dat de Zwarte Tulpprijs is uitgereikt. De bekroonde bollenschuur is in 1912 gebouwd als 'bollenhuis' door de firma Ant. Van Duin. Het pand is daarna onder anderen in bezit geweest van bloembollenkweker Van Reisen en van transportbedrijf De Boer. In 1990 werd de schuur verkocht aan Lijndert van Nieuwkoop, die het pand jarenlang als opslagruimte voor zijn winkel gebruikte. Van Nieuwkoop besloot de bollenschuur te restaureren. De bollenschuur is zoveel mogelijk in de oorspron kelijke staat gehouden; de originele balken en venti- latiedeuren zitten er nog in. In het pand zijn nu vier appartementen ondergebracht. Op deze wijze heeft de bollenschuur een nieuwe bestemming gekregen en is behoud van dit agrarisch-industrieel erfgoed voor de toekomst gewaarborgd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 48