Stadsmuseum Het oude postkantoor van Doetinchem heeft een aantal mooie details. Foto's Marcel Overbeek Doetichem, detail postkantoor. geslacht Van de Craats heeft het maalderijeomplex in de loop der jaren diverse malen uitgebreid. Het molenensemble bestaat uit een molenombouw (graanpakhuis annex maalderij, silotoren, kantoren en laadperron), een hallenhuisboerderij (o.s. molenaarswoning) met aan gebouwd bakhuis, de moestuin, een schuur en een oude maalschuur die in 1911 werd gebouwd als wagenbergplaats. Van belang is ook de in klinkerbestrating uitgevoerde aanvoerweg tussen de molenaarswoning en de inrijpoort van de molen. De molen was al rijksmonument, het ensemble er omheen werd dit later ook. Zeven jaar geleden dreigde sloop voor de molenombouw en de schuur achter de molenaarswoning. De provincie Gelderland stak een spaak in het wiel. De provincie maakte zich sterk voor 'behoud in ontwikkeling', en kreeg daarbij steun van de Stichting Industrieel Erfgoed Gelder land-Flevoland (SIEGF), die voor het complete ensemble rijksbescher ming aanvroeg. Die status werd in 2003 goeddeels verleend. Op het erf verdwijnen alleen een halfopen loods en de weinig uitstraling bezittende latere uitbreiding van de schuur. De molenombouw beleeft een renaissance. Ze is ontdaan van de ontsierende, alles wegdrukkende silo uit 1963, waardoor de molen weer uit alle windrichtingen zichtbaar is. Het maalderijgebouw krijgt, net als de boerderij, een kantoorbestemming. In het achterste deel van de boerderij komt een dierenartspraktijk. Rijksoverheid, provincie en gemeente Ede hebben elk voor tonnen in de buidel getast om de renaissance van het Concordiacomplex te verwezenlijken. Doetinchem Tot de mooiste voorbeelden van Amsterdamse Schoolarchi- tectuur in de Gelderse Achterhoek behoort het voormalige postkantoor aan de Burgemeester van Nispenstraat in Doetinchem. Het gebouw werd in 1920 gebouwd naar ontwerp van Joseph Crouwel (1885-1962) die werkte op de bureaus van De Bazel en Berlage. Het L-vormige gebouw is opgetrokken in Brabantse klinkersteen. Op de hoek is een opvallend accent aangebracht door de bouw van een toren met trappenhuis. Het pand is voorzien van vele fraaie details, waaronder naast de ingang de monumentale gebeeldhouwde wapensteen met Hollandse leeuw, vervaar digd door beeldhouwer Willem Brouwer. In 1975 werd het postkantoor buiten bedrijf gesteld. Daarna was er een aantal jaren de Gemeentelijke Sociale Dienst in gehuisvest. Na het vertrek van deze dienst heeft het gebouw jaren leeggestaan en is sindsdien ver pauperd. Diverse pogingen om het rijksmonument een nieuwe, passende bestemming te geven zijn de laatste jaren ondernomen maar even zo vaak ook mislukt. In 2009 is echter een nieuw plan ontwikkeld, dat door de gemeente Doetinchem is goedgekeurd. Het voormalige postkantoor met directeurswoning zal een bestemming krijgen als huisvesting voor het Stadsmuseum en het sociaal eetcafe 'Het Borghuis'. In het kader van de crisisbestrijding heeft de provincie Gelder land 1,5 miljoen euro subsidie gegeven als bijdrage in het herstel van het oude postkantoor. Naast het museum en het eetcafé krijgt het gebouw een multifunctionele ruimte, die kan worden gehuurd, bijvoorbeeld door instellingen als de Lionsclub en Graafschap TV, die al belangstelling hebben getoond. pril 2010 Industria 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 47