Overijssel Villa Van Heek wordt restaurant Stellingmolen Concordia krijgt de hoogte Gelderland Ujuïï Enschede, Markt. Villa Van Heek, nu restaurant. Foto Marcel Overbeek Enschede Van het Enschedese textielverleden is in de loop der jaren veel verdwenen. Vooral de imposante fabriekscomplexen die de Enschedese skyline domineerden, werden massaal gesloopt. Wel is een groot aantal fabrikantenvilla's overgebleven, die met hun monumentale uitstraling een schril contrast vormden met de sobere arbeiderswoningen voor de textielarbeiders. Een van deze villa's, van de bekende fabrikantenfamilie Van Heek in het centrum van de stad aan de Oude Markt wordt nu gerestaureerd. De in eclectische stijl opgetrokken villa is gebouwd in 1870. In de jaren vijftig van de vorige eeuw werd het pand als openbare bibliotheek in gebruik genomen, later kreeg het een functie als kantoor en cursusruimte. Met de nu begonnen res tauratie wordt de villa teruggebracht in de oorspronkelijke staat, waarbij de oude pleisterlaag wordt hersteld, evenals het achter liggende muurwerk. In de loop der jaren is de constructie van de villa er slechter op geworden, reden voor de aannemer om een nieuwe roestvrij stalen wapening in de muren van het pand aan te brengen. Ook de uit Bentheimer zandsteen opgetrokken plint wordt hersteld. Het interieur is voor een deel nog in de originele staat, met de marmeren vloeren, de houten bordestrap, de stucplafonds en de parketvloeren. De villa Van Heek, een gemeentelijk monument, zal na afronding van de restauratie een nieuwe bestemming krijgen als restaurant. Het restauratieplan is van de hand van architect De Witte Van der Heijden. Ede Langzaam maar zeker krijgt het industrieel erfgoed van de maalderij Concordia aan de Telefoonweg in Ede weer de uitstraling van 1937 en 1955. Beide jaren zijn belangrijke ijkpunten in de ontwikkeling van een eenvoudig graanbedrijf, met korenmolen en molenaarswoning, naar een complete mengvoederindustrie met silo's, laadperron, buikwagenstraat en pakhuizen. De verschillende ontwikkelingsfasen blijven zichtbaar na de afronding van de restauratie. De uit 1865 daterende molen, die in 1962 werd ont takeld tot romp, is dankzij de inspanningen van de Stichting Vrienden van de Gelderse Molen en de gemeente Ede vorig jaar weer in oude luister hersteld en opnieuw in bedrijf genomen. De windvang wordt gegaran deerd door de sloop van een ontsierende moderne graansilo uit 1963 en een ophoging van de stenen molenonderbouw met circa vijf meter. Door deze verhoging is de molen de hoogbouw in de naaste omgeving de baas. Ook het omringende molenerf is opgeknapt. De in de omgeving geplande woningbouw houdt rekening met de kwetsbare molenbio toop. De appartementengebouwen mogen niet hoger worden dan vier verdiepingen. De 26 laagbouwhuizen die op het oorspronkelijke Concor- diaterrein zullen verrijzen, moeten een kleinschalige overgang tot stand brengen naar de dorpse bebouwing aan de Telefoonweg. De stellingmolen Concordia staat op de plaats van een afgebrande stan derdmolen, waarvan de oudste vermeldingen dateren uit de 17de eeuw. Mejuffrouw Veldhuizen gaf opdracht tot de bouw van de huidige molen in 1865. In 1868 werd de familie Van de Craats eigenaar. Tot het jaar 2000, toen het complex werd verkocht aan de gemeente Ede. Molenaars- Ede, Concordiacomplex. Foto Marcel Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 46