Overijssel Laatste Zwolse draaibrug gerestaureerd Zwolle Op maandag 19 november 2009 werd de gerestaureerde Sehoen- kuipenbrug in Zwolle officieel geopend door wethouder J.Cnossen van Monumentenzorg. De Sehoenkuipenbrug is de laatst overgebleven draai brug in de Zwolse binnenstad. De brug werd in 1909 gebouwd naar een ontwerp van stadarchitect L. Krook. De stalen constructie werd geleverd door de lokale ijzergieterij van de firma Wispelwey. Op de natuurstenen balustrades van de brug werden vier fraaie gaslantaarns geplaatst, eveneens een product van Wispelwey. Helaas zijn deze in een onbewaakt moment ergens in de vijftiger jaren van de vorige eeuw verdwenen en vervangen door twee moderne licht masten naast de brug. Toen de draaibrug vorig jaar werd gerestaureerd in opdracht van de gemeente, deed de Werkgroep Zwols Industrieel Erfgoed de suggestie om ook de vier verdwenen lantaarns weer op de brug terug te brengen. Na lang zoekwerk werd een geschikte gieterij gevonden in Frankrijk, die de vier lantaarns als replica's maakte, precies naar het model van de ori ginelen. Van het origineel was nog een tekening aanwezig, en in combi natie met een oude ansichtkaart van de brug uit 1910 was dit voldoende om een getrouwe replica te vervaardigen. Met het aandraaien van de laatste schroefbouten door wethouder Cnossen en Marcel Overbeek van de Werkgroep Zwols Industrieel Erfgoed werden ze officieel in gebruik gesteld. Vanwege de veiligheid zijn de lantaarns voorzien van een elektrisch arma tuur, en zijn de lichtkappen voorzien van kunststof glas dat niet van echt is te onderscheiden. Met het terugbrengen van de vier lantaarns is de Sehoenkuipenbrug weer compleet. Sehoenkuipenbrug Foto M. Overbeek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 45