Industriamonument: de steenovens van Klein-Hitl Inhoud: 41 Industriamonument 42 Industria Nieuws 48 Literatuur 48 Colofon - Marcel Overbeek - Met het aan steken van een geïmproviseerd vuur heeft (inmiddels ex-)minister Ronald Plasterk op 5 november het officiële startsein gegeven voor de restauratie van de oude steenovens in de buurtschap Klein-Hitland, bij Nieuwerkerk aan den IJssel. De steenovens van Klein-Hitland vormen de laatste herinnering aan de rijke bakstee nindustrie in het gebied van de Hollandsche IJssel. INDUSTRIA 1 NIEUWSBULLETIN nr. 1 I april 2010 De oude steenovens van Klein-Hitland voorafgaand aan de restauratie. Foto Maarten de Graad In deze streek werden de bekende gele IJssel- steentjes vervaardigd, een steensoort die in heel Nederland werd toegepast. Ooit stonden er wel 33 steenovens aan de Hollandsche IJssel. De vier steenovens van Klein-Hitland werden gebouwd in de 19de eeuw en waren tot in de jaren zestig nog in gebruik. Inmiddels is het steenovencomplex op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. Bijzonder aan het complex is, behalve de zeld zaamheidsfactor, de groepering van vier grote, taps toelopende rechthoekige ovens naast elkaar. Een van de ovens werd al tien jaar geleden gerestaureerd, waarbij ook de houten turfschuren werden gereconstrueerd. Turf werd vroeger gebruikt voor het aansteken van de ovens. Voor het noodzakelijke herstel van de drie andere ovens is onlangs een subsidie van 350.000 beschik baar gesteld door de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed (RCE). Een aanvullende bijdrage is afkomstig van de Stuurgroep Hollandsche IJssel en de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel. De restauratie wordt uitgevoerd door Heij- mans Restauratiewerken, naar een ontwerp van architectenbureau Verlaan Et Bouwstra BV. Het herstel van dit unieke industriële monument zal naar verwachting eind dit jaar afgerond zijn. Over de toekomstige bestemming van het steen ovencomplex worden nog plannen ontwikkeld. Zo wordt er gedacht aan een openluchttheater, een wijnproeverij en een opleidingscentrum voor oude ambachten. Volgens de visie van de gemeente moet het complex in ieder geval een historisch en recreatief speerpunt vormen langs de Hollandsche IJssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 43