Wonen in Historie Dordrecht beste erfgoedgemeente Daken en gevels Rijksmuseum hersteld Op vrijdag 28 mei houdt magazine Herenhuis in samenwerking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en Nationaal Restauratiefonds met 'Wonen in Historie' van 10 tot 17 uur een informatiedag voor erfgoed bewoners. Deze bewoners steken veel tijd, geld en energie in hun pand en stuiten daarbij op vragen over restauratie, materiaalgebruik, finan ciering, kleurgebruik en regelgeving. Onder leiding van dagvoorzitter en Heemschut-directeur Karei Loeff worden thema's als Wonen Et Lifestyle, Wonen Et Restauratie, Wonen Et Historie en Wonen Et Geld aangesneden. Woenen in Historie wordt gehouden in het gebouw van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed te Amersfoort. Leden van Heemschut kunnen op www.woneninhistorie.nl, waar ook het uitgebreide programma te vinden is, gebruik maken van een korting op de entreeprijs 79 in plaats van 95). De actiecode is HSWIH. In Perscentrum Nieuwspoort reikte Ad 's-Gravesande de prijs voor de beste erfgoedgemeente uit aan de Dordtse cultuurwethouder Jan Lagendijk. Foto Marco de Swart De prijs voor de Beste Erfgoedgemeente in Nederland is in februari voor het eerst uitgereikt. Winnaar is de gemeente Dordrecht, die meer nog dan andere het cultureel erfgoed zorgvuldig beheert en daaruit een opvallend economisch en cultureel rendement weet te halen. De prijs is uitgereikt door Ad 's Gravesande, voorzitter van Kunsten '92. De jury bestond uit vertegenwoordigers van het platform erfgoedinstel lingen, waar ook Heemschut deel van uit maakt. Uit onderzoek blijkt, dat steden met veel cultuur en erfgoed een hoger opgeleide bevolking hebben en minder risico lopen op bevolkingskrimp. Als gevolg daarvan doet ook de economie het in die steden beter. Dordrecht, oordeelt de jury, behandelt erfgoed steeds meer als een groeidiamant. Meer over de nieuwe prijs en het juryrapport op http://erfgoedagenda2010.nl In de eerste helft van 2013 moet het Rijksmuseum in Amsterdam weer als in de oorspronkelijke toestand worden opgeleverd. Tot die tijd hebben de aannemers een megaklus aan de restauratie en modernisering van het ooit grootste bakstenen gebouw van Nederland, een schepping van architect Pierre Cuypers. Inmiddels is begonnen met herstelwerk aan de gevels en daken. Konink lijke Woudenberg herstelt waar nodig de gevelwanden en de grote aantallen tegeltableaus. Ook de honderden ramen worden vervangen er komt isolatieglas met speciale coating om schadelijke straling te weren. De enorme glazen daken boven de zalen worden eveneens onder handen genomen. Leisteen op het dak wordt vernieuwd. Begin volgend jaar is de buitenzijde van het museum weer uit de steigers, terwijl binnen het werk en de herinrichting nog geruime tijd zullen vergen. Zo wordt nu al in een andere bouwstroom, van aannemer BAM, hard gewerkt aan de fundering en aan de bouw van een nieuwe entree onder de Passage, de oude open bare route door het museum. In februari werden de glazen daken van het Rijksmuseum verwijderd om door nieuwe te worden vervangen. Foto Heemschut pONUMENTENINNOVATIEMUSE/l fTOERISIVIEBETROKKEIMBüRRFR«ti april 2010 Heemschut 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 35