Minder bekend is, dat door toevalligheden veel bewaard is gebleven van het koetshuis van de Jonkheren Stichting herstelt eenheid Foto links: Het wapen van de Jonkheren Van Loon. Foto rechts: De Victoria voor de 'stoep' van Keizersgracht 672. werd het een ware rage onder de 'heren' en bereikte zijn hoogtepunt aan het begin van de 20ste eeuw. Zelfs bij de aanleg van parken speelden paarden en rijtuigen een rol. Zo lieten omvangrijke parken met hun prachtige bos schages en doorkijkjes zoals op Hydepark te Doorn en op de Koninklijke landgoederen 'de Horsten' te Wassenaar zich vooral vanuit een rijtuig beleven. De Eerste Wereldoorlog maakte hieraan een einde door de vordering van paarden voor de mobilisatie. In het interbellum was er een kleine opleving. In de jaren twintig verrezen op de nieuwe buitens van succesvolle zakenmensen prachtige stalcomplexen voor de 'liefhebberij', stallen die maar al te graag werden getoond als teken van hun verworven positie. Een nog bestaand complex is het schitterende gebouw met stallen, tuigenkamers, koetshuis en een indrukwekkende garage bij de residentie van de Braziliaanse ambassadeur aan de Paauwlaan te Wassenaar, een buitenplaats ontstaan in opdracht van de heer Ruys. Stichting Dat er in Amsterdam nog een koetshuis bewaard is gebleven, is wellicht te danken aan de grote betrokkenheid die de Jonkheren Van Loon hadden met Amsterdam. Jhr. Maurits van Loon heeft uiteindelijk de grote stap genomen het huis van de familie onder te brengen in een stichting om het voor het nageslacht te behouden. Zijn beoogde doel was het huis als particulier grachtenpand in stand te houden en als museum toegankelijk te maken in het kader van een algemeen nut beogende instelling. Het Museum Van Loon, zoals het pand aan de Keizersgracht 672 in Amsterdam genoemd wordt, is bekend door zijn ingerichte vertrekken en zijn omvangrijke portrettencollectie. Hier wordt de bezoeker de mogelijkheid geboden een indruk te krijgen van het leven in een grachten pand en het dagelijkse leven van de familie. Dit geldt ook voor de rol die het personeel vervulde bij ontvangsten in het huis met diners of wan neer Mevrouw 'Jour' hield. Wat minder bekend is, is dat er door toeval ligheden veel bewaard is gebleven van het koetshuis van de Jonkheren Van Loon. Niet alleen het koetshuis zelf, maar ook een deel van de rij tuigen, tuigen en livreien zijn er nog. Er bestaan veel foto's van de aanspanningen in gebruik. Ook die van het koetshuis geven een schitterend beeld van de rol die paarden en rijtuigen in het leven speelden. Naast de Koninklijke stallen en de stallen van kasteel Twickel behoort het erfgoed van de Jonk heren Van Loon tot de zeer weinige ensembles die in Nederland bewaard zijn gebleven. Vorig jaar heeft de Stichting Van Loon het koetshuis aange kocht van de familie Van Loon. Dit jaar hoopt de stichting het koetshuis in oude luister te restau reren. Dat de Stichting Van Loon alles in het werk stelt het prachtige stalgebouw te herstellen om de bezoekers een indruk te geven van dit zelden zichtbare aspect van wooncultuur, zal deze parel van Amsterdam tot een van de belangrijkere erfgoederen van Nederland maken. N. VJ. Conijn is paardenman, met grote belang stelling voor rijtuigen en koetshuizen en het ensemble van historische huizen als weergave van wooncultuur. Hij is nauw betrokken bij het herstel en beheer van stalgebouwen, waaronder die van Maarsbergen, Middachten, Paleis Het Loo en Twickel. Met het koetshuisproject van het museum zijn grote bedragen gemoeid; de totale pro jectkosten bedragen ongeveer 2,5 miljoen euro. In 2008 is de stichting begonnen met de fondsenwerving. Een enorme opsteker was de bijdrage van een miljoen euro door de BankGiro Loterij. In juni vorig jaar heeft de Stichting Van Loon het koetshuis al kunnen aankopen, waarmee de eenheid van huis, tuin en koetshuis hersteld en voor de toekomst veiliggesteld is. De fondsenwerving voor restauratie, nood zakelijk funderingsherstel en herinrichting gaat onverminderd door. Voor deze restau ratie doet het museum een beroep op fondsen, bedrijven en bijdragen van particulieren om het benodigde geld bijeen te brengen. Meer informatie bij het museum, www.museumvanloon.nl of 020 6245255. 32 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 34