De natuurhistorie wordt bedreigd, vooral door gebrek aan coördinatie Mammoet De VVV van Valkenburg, dit jaar 125 jaar oud, is er vanaf het begin in geslaagd om inno vatief te opereren en toeristen aan zich te binden. Met als uiteindelijk resultaat, dat in het afgelopen jaar maar liefst 5,5 miljoen over nachtingen in Zuid-Limburg werden geboekt en opvallend genoeg méér dan de helft daarvan in de winter. Het toerisme is in heel Zuid-Limburg tegenwoordig één van de grootste bedrijfs takken. 'We zijn een toeristische mammoet', aldus de directeur. Er werken 20.000 mensen in de toeristenindustrie in Zuid-Limburg en de directe baten bedroegen in het peiljaar 2007 812 miljoen euro. Valkenburg is een gevarieerde monumenten- stad, zowel binnen als buiten de bebouwde kom vormen deze monumenten 'een superbelangrijk decor'. Het stadsbeeld wordt bepaald door de hooggelegen romantische kasteelruïne, door stadsmuren en -poorten, door de middeleeuwse St. Nicolaas en Barbarakerk, door mooie gevels en vrijstaande panden. Dit alles overgoten met de bijzondere couleur locale van de mergel steen. Ook het buitengebied mag er zijn met de vele mooie kastelen. Hoogtepunt is het land goed Sint-Gerlach met het Chateau en de voor Nederland unieke Rococokerk. Anya Niewierra betoont zich zeer tevreden over de aandacht en zorg van het stadsbestuur voor het in goede conditie houden van de monumenten. 'De gemeente en de VVV hebben wat dat betreft dezelfde belangen. Dit geldt in grote lijnen ook voor de andere gemeenten in Zuid-Limburg'. Bedreigd landschap Minder positief is de directeur over de ontwik kelingen van natuur en landschap, het andere belangrijke decor van Zuid-Limburg. Ze stelt onomwonden: 'De natuurhistorie wordt bedreigd, vooral door gebrek aan coördi natie tussen verschillende disciplines. In Aken bijvoorbeeld, is een paar jaar geleden pal op de grens met de gemeente Simpelveld een wind- molenpark aangelegd. Wij zagen en hoorden dit pas aan Nederlandse zijde toen die dingen werden gebouwd. En inmiddels ontsieren ze ons uitzicht. Iets vergelijkbaars zie je op het bedrijventerrein in Margraten. Dat had er nooit op deze manier mogen komen, zo midden op het plateau, zichtbaar van alle kanten. Evenmin als saaie nieuwbouw, die het zicht op oude dorpskernen in het heuvelland wegneemt, of rundveestallen die eerder fabriekshallen lijken. Al dat soort bouwwerken tasten de beleving van het bijzondere landschap ernstig aan en bedreigen daarmee het toerisme. Helaas kan ik daar weinig invloed op uitoefenen, behalve dan door in toespraken en lezingen voortdu rend te hameren op de kwetsbaarheid en het belang van het Zuid-Limburgse landschap. Daar komt bij, dat het toerisme van Nederlanders in Nederland landelijk gezien daalt. Een reden te meer om voorzichtig om te springen met wat er is'. Initiatief Parkstad In de Oostelijke Mijnstreek, ofwel in Parkstad bloeit het toerisme echter volop. Parkstad - een samenwerkingsverband van de gemeenten Heerlen, Kerkrade, Landgraaf, Brunssum, Onderbanken, Voerendaal, Simpelveld en binnenkort ook Nuth - is de snelst groeiende toeristische bestemming van Nederland met in 2007 al een jaaromzet van 262 miljoen euro en met 6000 arbeidsplaatsen in de toeristische sector. Ter vergelijking: de Limburgse hoofd stad Maastricht noteerde in datzelfde jaar een omzet van 169 miljoen euro. Toerisme in Parkstad is dus een succesnummer. In een beperkt aantal jaren is een indrukwek kend aantal attracties gerealiseerd, zoals SnowWorld, GaiaPark, Kasteel Hoensbroek, de historische spoorlijn ZLSM, Wereldtuinen Mondo Verde, SCHUNCK-Glaspaleis, Kinderstad, Thermenmuseum, Continium Discovery Center (voorheen Industrion) en een aantal kleinere attracties. De initiatieven en het doorzet tingsvermogen hebben voor Park Gravenrode 20 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 22