Weet watje kan met monument Herbestemmin Behoud door ontwikkeling begint met scheppen van helder ontwikkelingskader Hannah Schoch en Han van der Zanden Behoud door ontwikkeling is de laatste jaren het credo in monumentenland. Als het gebouw of een gebied een levensvatbare bestemming krijgt wordt de garantie geboden dat het waardevolle object of de structuur blijft voortbestaan. In de praktijk blijkt dit credo echter lang niet altijd op te gaan. Bij herbestem ming en herontwikkeling van monumenten staan de wensen van gebrui kers en eigenaren nog vaak op gespannen voet met monumentenzorg. Een MONUMENTENSTATUS WORDT door een eigenaar of gebruiker dikwijls als een belemmering gezien voor efficiënt gebruik of doelmatig herbestemmen. Omdat de mogelijk heden van monumenten vaak niet op voorhand bekend zijn bij ontwikkelende partijen, wordt het herbestemmingsproces één van een lange en dure adem. Door een toenemende waardering voor de stad en de noodzaak tot bescherming van het omliggende groene landschap is binnenstedelijk bouwen een actueel thema. Ook het huidige financiële klimaat brengt veel vastgoedontwik kelaars tot initiatieven binnen de bestaande structuren en gebouwen. Zuinig ruimtegebruik leidt tot een aandachtsverschuiving van uit breiding naar 'inbreiding' en van sloop/nieuw- Het in 1949 door de archi tecten W. van Tijen en H.A. Maaskant ontworpen Industriegebouw aan de Goudsesingel in Rotterdam krijgt een nieuwe functie in het universiteitscom plex. De kwaliteiten van trappenhuis en galerij zouden behouden moeten blijven of worden hersteld. Foto's Han van der Zanden bouw naar herbestemming. Het herbestemmen binnen historisch en cultuurhistorisch waarde volle binnensteden is een complexe onderne ming. Cultuurhistorische waarden worden bij dergelijke ontwikkelingsplannen een onderdeel van het toetsingskader en leiden tot criteria die in tegenstelling tot andere regelgeving als bouwvoorschriften en Arbo-eisen niet op voorhand inzichtelijk zijn. 12 Heemschut april 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 14